Denník N

Nielen župan a nielen divadlá, Aliancii za rodinu prekážajú aj kultúrne granty

Banskobystrický župan nie je jediný, kto sa snaží obmedzovať kultúrne podujatia, s ktorými má osobný problém.

Väčšina divadiel na Slovensku sa zapojila do podpory svojich kolegov v Banskej Bystrici, keď predseda BBSK nepodpísal pridelenie dotácie Divadlu na Rázcestí na projekt Stop extrémizmu a Divadlu tanca na medzinárodný festival Dni tanca. Podpora je taká výrazná, že Divadlo na Rázcestí projekt uskutoční z vyzbieraných peňazí (od súkromných i verejne známych osôb i z benefičných predstavení viacerých divadiel vrátane SND).

Kotleba viac nemieni propagovať Divadlo na Rázcestí, takže trochu zmĺkol, no konať neprestal. Podľa interných zdrojov banskobystrická župa vydala obežník pre riaditeľov stredných škôl s odporúčaním, aby sa na školách nerozptyľovali diskusiami a divadelnými predstaveniami. Zamestnanci a zamestnankyne banskobystrickej župy majú počas pracovného času zablokovaný prístup k videoukážkam z predstavenia SND na webstránke Divadla na Rázcestí.

Stredné školy v župe dostali odporúčanie, aby zorganizovali súťaže krásy, čo niektoré aj urobia a nebudú mať tak čas na predstavenie z projektu Stop extrémizmu spojené s diskusiou. Župan bude víťazky v kráse osobne odmeňovať, zoznámi sa so svojimi prvovoličkami a ony s ním. Predstavujem si, ako si Ivan Stodola a ďalší klasici kdesi v záhrobí zúfajú, že tento námet im už nie je dopriate spracovať.

Nielen problém rasizmu a extrémizmu je na Slovensku výbušný. Napokon, aj Divadlo na Rázcestí sa dlhodobo stretáva s osočovaním zo strany ultrakonzervatívnych skupín za to, že sa vo svojich predstaveniach venuje rôznym témam z rodovo špecifického hľadiska. Zoznamy s menami osôb, mimovládnych organizácií a iných inštitúcií už neraz putovali na rôzne štátne orgány, od ktorých iniciátori očakávali prinajmenšom zastavenie finančných tokov.

Celkom nedávno sa podobným spôsobom zaktivizovala Aliancia za rodinu, ktorá iniciovala hromadnú pripomienku pod názvom „Kultúrne granty nepatria inakosti, ale zdravotne postihnutým!“ Protestuje v nej proti udeľovaniu financií ministerstvom kultúry na aktivity, ako bola výstava FEM(INIST) FATALE (Kunsthalle LAB 16. 7. – 6. 9. 2015), a to slovami: „… žiadame úpravu návrhu výnosu tak, aby granty boli poskytované, ako káže zákon – na kultúrne aktivity osôb so zdravotným postihnutím alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva, a nie na výchovu prijímania ‘inakosti’. (…) Výstava (…) bola kontroverzná voči rodine a manželstvu (rozkroky národných buditeľov, zosmiešňovanie dojčenia)…“ Celkom dobré píár, ale pán Chromík si dal pozor, aby FEM(INIST) FATALE nespopularizoval ešte viac, takže sa zaktivizoval, až keď sa skončila.

Divadlo na Rázcestí malo napokon šťastie, že podráždilo niečím takým zrozumiteľným ako rasizmus a extrémizmus. Jasné „nie“ Kotlebovým manierom je skvelý signál. No nielen Kotleba koná, či už potichu, alebo s krikom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie