Denník N

RTVS pozvala Čarnogurského, ten šíril ruskú fámu o mŕtvych obyvateľoch Krymu, ktorú svedkovia spochybnili

Ján Čarnogurský v Správach a komnetároch. Reprofoto - N
Ján Čarnogurský v Správach a komnetároch. Reprofoto – N

Politici priamo či nepriamo vyzývajú na odvolanie šéfa spravodajstva RTVS Vahrama Chuguryana.

Deň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin „uznal nezávislosť“ separatistických republík na východe Ukrajiny a požiadal o vyslanie vojakov na jej územie, si RTVS do večerných Správ a komentárov pozvala jedného z najznámejších obhajcov Putinovho režimu disidenta a bývalého premiéra Jána Čarnogurského.

Čarnogurský je šéfom Slovensko-ruskej spoločnosti a členom Valdajského diskusného klubu, ktorého cieľom je zlepšovanie imidžu Ruska v zahraničí. Správy a komentáre sú analytický program, ktorý nasleduje po večernej spravodajskej relácii Správy RTVS.

S moderátorkou Katarínou Martinkovou sa expremiér spojil na diaľku. V trinásťminútovej relácii ich rozhovor zabral asi tri minúty. Ďalšími hosťami programu boli bývalý náčelník generálneho štábu českej armády Jiří Šedivý a odborník na medzinárodné právo Lukáš Mareček.

Mareček vo večernej relácii označil ruský krok za „porušenie princípu územnej celistvosti iného štátu“, Šedivý zase označil ohlásené sankcie proti Rusku za „nie dostatočné“. Je zrejmé, že dramaturgia spravodajstva RTVS si Čarnogurského zavolala, aby „vyvažoval“ tieto názory – ktoré sú v línii s výrokmi predstaviteľov slovenskej vlády aj väčšiny opozície – a do vysielania priniesol proruský pohľad.

To je v zhode s tým, čo súčasný riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník aj šéf spravodajstva Vahram Chuguryan hovoria dlhodobo: telerozhlas si predstavujú ako tribúnu, ktorá divákom ponúkne rôzne, aj nemainstreamové názory. No pozvaním Čarnogurského im ponúkli aj cielenú propagandu a skreslenie reality.

Neoznačený vojak počas ruskej okupácie Krymu. Ilustračné foto – TASR/AP

Korsuňský pogrom

Čarnogurský dostal na úvod od moderátorky otázku, prečo Rusko vyhrocuje situáciu na Donbase tým, že tam posiela vojakov, a ako čítať Putinov výrok, že Rusko síce rešpektuje suverenitu postsovietskych republík, ale Ukrajina je výnimka.

Otázku odignoroval a začal hovoriť o ruskej anexii Krymu v roku 2014. Okrem iného povedal: „Keď bol Majdan

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

RTVS za Machaja

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie