Denník N

Oura: prsteň, čo nevládne nikomu, len vám

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Za dva mesiace, čo ho mám, som urobil asi najviac zdravých rozhodnutí v živote a cítim sa o poznanie lepšie.

Ráno sa zobudím, cítim sa celkom dobre. Aplikácia Oura však na základe dát z noci hlási, že niečo so mnou nie je v poriadku. Radí ostať v posteli a celý deň sa liečiť.

Neposlúchnem, vstávam, veď mi nič nie je. No už o tri hodiny v tej posteli naozaj končím, lebo sa cítim malátne a začalo ma bolieť hrdlo.

Podobných príbehov s malým podivným prsteňom Oura, ktorý celý deň a noc nosíte na prste a on vám potom na základe viacerých metrík radí, čo v živote zmeniť, ste minulý rok určite zachytili viac: Oura predpovedala covid skôr, než človek cítil príznaky. Ouru si kupujú celé tímy NBA, aby im pomohla určiť, ktorý deň a ako trénovať.

Je to fakt taký zázrak, ako niektorí ľudia hovoria? A na čo je to celé dobré bežnému človeku? Toto je pár mojich poznámok po dvoch mesiacoch používania.

Keďže je to moja úchylka, posledných desať rokov som vystriedal množstvo najrôznejších zariadení, ktoré sa snažia merať môj život – krokomery, inteligentné aj športové hodinky, pásiky aj appky. Veľmi sa za ten čas zlepšili – napríklad prejdené kroky už nerátajú aj počas jazdy v rozheganej električke a baterka vydrží aj viac ako pár dní.

Dosiaľ som však vždy mal problém kamarátom vysvetliť, načo to celé robím. „Takže ty vieš, aká je tvoja frekvencia dýchania? A čo s tým robíš?“ „Čo je to tá vertikálna oscilácia?“ „No, vlastne neviem, ale aha, tu je k tomu graf.“

Prvá vec, ktorú podľa mňa Oura dokázala ako prvá, je to, že z obrovského množstva dát vyextrahovala iba to, čo je užitočné – a to všetko umne a s kontextom. Pri pohľade zhora sú to vlastne len tri skóre: jedno hovorí, ako aktívne aktuálne žijete, druhé, ako dobre spíte, a tretie, ako veľmi je vaše telo oddýchnuté.

No, dobre, ale čo je teda dobré na tom, že vidíte na grafe, že ste unavený, keď to rovnako tak aj cítite? Podstatná vec je, že aj keď viete, že ste unavený alebo že ste zle spali, takmer nikdy netušíte prečo. Čo je dôsledkom čoho?

Som unavený preto, že som pred spaním pil čaj, a preto v noci musel ísť na záchod? Alebo preto, že som ešte jedol? Alebo kombinácia oboch? A ako dlho pred spaním by som nemal pozerať na obrazovku?

A tu nastupuje Oura, ktorá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie