Denník N

Zvoľte ho v máji, na jeseň vám to už nedovolia. Univerzita Komenského si zvolí rektora na protest už na jar

Ilustračné foto. Zdroj - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto. Zdroj – Tomáš Benedikovič

„Ešte stále máme právo povedať si svoje a urobiť si svoje,“ vyhlásil docent Lekárskej fakulty Daniel Böhmer. Novela vysokoškolského zákona má medzi akademikmi mizivú podporu.

Univerzita Komenského si v stredu oficiálne odhlasovala, že nového rektora bude voliť už v máji. Posledných dvadsať rokov volili rektora na najstaršej univerzite na Slovensku na jeseň v novembri.

O termíne volieb hlasovalo v stredu 50 členov akademického senátu. Počas emotívnej diskusie, ktorá trvala hodinu a pol, dominoval hlas tých, ktorí skoršie voľby považujú za posledné slobodné voľby a nesúhlasia s novelou vysokoškolského zákona. O tej bude onedlho hlasovať parlament. Novela okrem iného navrhuje aj to, aby rektora volili aj ľudia z externého prostredia, toto označovali niektorí diskutéri za „demontáž“ akademickej samosprávy.

Ozývali sa však aj senátori, ktorí s týmto názorom nesúhlasia, boli však v menšine. Napokon ani nik nehlasoval proti voľbe v máji. Osem senátorov sa zdržalo a 42 hlasovalo za.

Denník N? Kto je Denník N? pýta sa docent

Spomedzi senátorov sa neozval nikto, kto by s novelou vysokoškolského zákona nemal problém. Akademici v senáte sú zhodne presvedčení, že novela zásadne okliešťuje ich slobody.

„Musíme vypísať tie voľby. Je to priam naša povinnosť, ktorá vyplýva z viac ako ročného postoja univerzity k tejto veci, že tie voľby vyhlásime v termíne, v ktorom bude o voľbách rozhodovať výlučne akademický senát,“ energicky presadzoval Pavel Neogrády z Prírodovedeckej fakulty.

Na výzvu osobností, ktorá postup univerzity nazvala ohýbaním pravidiel, reagoval, že „využívanie práva“ nie je ohýbaním práva.

Univerzita totiž využíva zákonnú možnosť vyhlásiť voľby podľa vlastnej úvahy. Jarný termín je však neobvyklý, Univerzita Komenského posledných 20 rokov robila voľby vždy v novembri.

Politologička Soňa Szomolányiová skoršiu voľbu vníma kriticky. „Nevadí, že sú to iba neformálne pravidlá. Nemožno všetko stanoviť zákonom. Existuje niečo, čo Briti nazývajú civility – nie je to písaný zákon, ale dodržiava sa,“ tvrdí.

„Ešte stále máme právo povedať si svoje a urobiť si svoje,“ vyhlásil docent Lekárskej fakulty Daniel Böhmer. Reagoval aj na to, že osobnosti vyzvali Univerzitu Komenského, aby neohýbala pravidlá a neposúvala voľbu na skorší termín. Svoju výzvu zverejnili v Denníku N.

„Denník N? Kto je Denník N? Prečo by našu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie