Denník N

Počítačový vedec: Za menej ako 100 rokov stratíme schopnosť odlíšiť virtuálny svet od fyzického

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Žijeme vo virtuálnej simulácii či videohre, ako možno teóriu podporiť a aké má nedostatky? Denník N sa pýtal zástancu teórie a počítačového vedca Rizwana Virka z MIT aj kritika, teoretického fyzika Juraja Tekela z UK v Bratislave.

  • Naozaj dospejeme do fázy, keď „fyzikálny svet splynie s virtuálnym“, kde sa z technologického hľadiska nachádzame teraz a čo nás čaká v ďalších rokoch a desaťročiach?
  • Čo je skutočnosť, aké sú fundamenty, z ktorý sa skladá svet, existujú nejaké „chyby v matrixe“, ktoré by naznačovali, že žijeme v simulácii (ak v nej žijeme), a sme naozaj fyzické bytosti alebo len figúrky vo videohre, ktoré ovláda cudzí hráč?

Čo ak Matrix nie je iba film, ale naša realita?

Nie je to tak dávno, čo sme sa na mobiloch hrali maximálne hada, ktorý požieral „potravu“ okolo seba, čím rástol. Táto hra – ktorá patrí medzi najznámejšie v dejinách – dnes pôsobí predpotopne, lebo súčasné hry vykresľujú svet oveľa vernejšie.

No vývoj pokračuje ďalej a podľa niektorých sa v budúcnosti dostaneme do stavu, že virtuálna realita bude natoľko dokonalá, že ju nedokážeme odlíšiť od (fyzickej) skutočnosti.

Žijeme v simulácii či vo videohre?

Ak je niečo také v princípe možné, potom vzniká otázka, či my sami tu a teraz už nežijeme vo virtuálnej realite, ktorá je neodlíšiteľná od skutočného sveta.

Aká je šanca, že pokročilá civilizácia by takúto technológiu nepoužila, ak by ju mala? Nenulová.

Ak ju použila, ako vieme, že nás neobsadila do tejto hry? A ak nás obsadila, je možné, že nás úplne zbavila rozhodovacích právomocí, takže sme len „bábky“ a všetko, čo sa deje – vrátane napísania tohto textu a toho, že ho čítate –, je plne v rukách hráča zo vzdialenej civilizácie?

Čo ak nie sme viac ako len figúrky, ktorými hýbe niekto iný, aby sa zabavil alebo si otestoval fungovanie zložitého systému vystresovaného hrozbou pandémie či vojny?

Témou virtuálnej reality, v ktorej možno žijeme, sa v nedávnej eseji pre Scientific American zaoberal počítačový vedec z MIT Rizwan Virk, autor knihy The Simulation Hypothesis.

Denníku N odpovedal Rizwan Virk na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie