Denník N

Kanada po 10 rokoch mení vládu, bude zelenšia a ľavicovejšia

Kanadský premiér Justin Trudeau. Foto – TASR/AP
Kanadský premiér Justin Trudeau. Foto – TASR/AP

Vládne investície, vyššie dane pre bohatých, viac sýrskych utečencov, ale aj legalizácia marihuany. To všetko chcú presadiť víťazní liberáli, ktorí nečakane vyhrali pondelňajšie parlamentné voľby.

Bolo to víťazstvo, ktoré sa nedá označiť inak ako triumfálne. Strana, ktorá v posledných voľbách totálne prepadla, sa z tretieho miesta v predvolebných prieskumoch dostala až na vrchol. V Kanade budú po desiatich rokoch opäť vládnuť liberáli.

„Pred piatimi rokmi to bolo niečo nemysliteľné, pred niekoľkými mesiacmi niečo nepravdepodobné a ešte pred pár dňami niečo, čo sa nečakalo,“ napísalo po zisku jasnej parlamentnej väčšiny pre Liberálnu stranu BBC. Ešte minulý týždeň to totiž vyzeralo tak, že aj keď doteraz vládnuci konzervatívci voľby nevyhrajú, väčšinu nezíska nikto a v Kanade bude vládnuť ďalšia menšinová vláda – opäť pod vedením doterajšieho premiéra Stephena Harpera.

Nakoniec sa to liberálom podarilo – v novom parlamente budú mať 184 poslancov, čo im zaručuje pohodlnú väčšinu 14 hlasov.

„Kanaďania z celej krajiny poslali dnes večer jasnú správu – nastal čas na zmenu, priatelia. Čas na skutočnú zmenu,“ vyhlásil v pondelok večer líder liberálov, Justin Trudeau.

Čo tým myslel? Ak svoje plány naplní, Kanada bude zelenšia, posunie sa doľava a stiahne svoje stíhačky z Iraku či zo Sýrie.

Sľúbili deficity, chcú nakopnúť ekonomiku

Z diaľky vyzerala kanadská predvolebná kampaň trochu bizarne. Konzervatívci sa totiž zaviazali, že najbližšie roky budú – ako doteraz – prijímať len vyrovnaný rozpočet. Na tom by ešte nebolo nič zvláštne, no presne ten istý sľub zopakovali na začiatku kampane aj socialisti zo strany Nová demokracia (NDP).

Jedinou stranou, ktorá od začiatku sľubovala opak, boli práve liberáli. Voličom otvorene povedali, že najbližšie tri roky budú vytvárať deficity.

Prihlásili sa tak k starej keynesiánskej politike kanadská ekonomika totiž v posledných rokoch stagnuje a liberáli ju chcú rozbehnúť masívnymi investíciami do nových ciest, mostov, na stavbu protipovodňových bariér či do zelených technológií. Využiť chcú tiež fakt, že Kanade investori veria a môžu si tak požičiavať za nízke úroky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie