Denník N

Vyhlásenie slobodných občanov Slovenskej republiky k napadnutiu Ukrajiny

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Odsudzujeme vojnu pod velením Vladimira Putina.

My slobodne mysliaci občania SR ostro odsudzujeme agresiu a nehanebné násilie ruskej armády, ktorá dnes na rozkaz Vladimira Putina nezákonne vstúpila na územie Ukrajiny. Celý svet teraz stojí pri našom východnom susedovi – s výnimkou barbarských režimov, ako sú servilné Lukašenkovo Bielorusko a totalitná Čína.

Je neprijateľné, aby Ruská federácia vojensky vstúpila na územie suverénneho štátu a porušovala medzinárodné právo. Taký krok je nezlučiteľný s demokratickým usporiadaním sveta, ktoré je pre budúcnosť životne dôležité. Vyhrážky a hrozby Ukrajine i Európe od najvyššieho predstaviteľa Ruska sú desivé a varovné. Utrpenie, bolesť a poníženie, ktoré Putin sľubuje Ukrajine, sa mu vrátia tak, ako sa uzurpátorom a imperialistickým fanatikom v dejinách vrátili vždy. Dnes už vieme, že Putinovi ide o bezohľadné presadzovanie šovinistických záujmov, o moc za každú cenu a udržanie kleptokracie aj za cenu nevinných obetí.

Vladimir Putin si zobral za rukojemníkov všetky Rusky a Rusov, doma aj v zahraničí. Podajme im pomocnú ruku a ubezpečme ich, že ukrajinský národ ani Európa nie sú ich nepriatelia. Najpodlejší zradca ruskej veci, veľkosti a slobody ruského národa dnes sedí v Kremli – iba na základe sfalšovaných volieb. Vyhlásením vojny Ukrajine vyhlásil vojnu celému slobodnému a demokratickému svetu.

My, spisovateľky a spisovatelia, novinárky a novinári a tvoriví ľudia na celom Slovensku vyjadrujeme svoju solidaritu Ukrajinkám a Ukrajincom. Pripomíname, že aj na Slovensku sme už roky v hybridnej vojne. Aj u nás je dlhodobo digitálny front, ktorý útočí na myslenie ľudí a vedie ho najmä nenávisť k Západu, demokracii a slobode. Aj u nás sa nájdu mnohí, ktorí si želajú zachovať oligarchiu a kleptokraciu a otvorene slúžia ruským koloniálnym záujmom. Už teraz je jasné, že Putin chce viac ako len Ukrajinu. Želá si ešte silnejší vplyv a moc v strednej a východnej Európe, čiže aj u nás. Je to desivá predstava. Tento boj nesmieme prehrať. Sme pripravení poskytnúť ukrajinským autorkám a autorom, tvorcom, kolegyniam a kolegom všemožnú podporu. S Ukrajinou nás stáročia spája veľmi blízka kultúra a jazyk. Dnes sme si bližší ako kedykoľvek predtým.

Putin vedie vopred prehratý boj. Tyranov dokážu zastaviť iba slobodne cítiaci, mysliaci a konajúci ľudia – občania slobodného sveta. Nezostaňme voči zločinu a neprávosti ľahostajní. Nemlčme. Nedovoľme klamstvám a propagande rozdeľovať nás, popierať historickú pravdu a prekrúcať fakty.

Za okamžité ukončenie vojny! Za mier!

Slobodu Ukrajine!

Michal Hvorecký, spisovateľ
Silvester Lavrík, spisovateľ
Dado Nagy, moderátor a kritik
Ilona Németh, vizuálna umelkyňa
Michal Vašečka, sociológ
Marek Vadas, prozaik
Michal Kaščák, hudobník, organizátor
Zuska Kepplová, novinárka
Nataša Holinová, editorka
Richard Kollár, matematik
Andrej Bán, reportér
Elena G. Kriglerová, sociologička
László Szigeti, vydavateľ
František Mikloško, politik
Miroslav Pollák, aktivista, editor
Tomáš Hučko, prekladateľ a redaktor
František Malík, vydavateľ
Ľubica Trubíniová, občianska aktivistka
Martin M. Šimečka, novinár, autor
Peter Kresák, právnik
Mirka Ábelová, poetka
a desiatky ďalších sa pridávajú…

Pridať sa môžete tu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie