Denník N

Ukrajinskí muzikanti: Teraz nemyslíme na hudbu, treba brániť krajinu

Ukrajinské duo Zapaska tvoria muzikanti Pavlo Nechytaljo a Jana Špačinská. Foto - archív Zapasky
Ukrajinské duo Zapaska tvoria muzikanti Pavlo Nechytaljo a Jana Špačinská. Foto – archív Zapasky

Volajú sa Zapaska, viackrát koncertovali aj na Slovensku a vyšli im tu dva albumy. Hrávajú vo dvojici a dvojicou sú aj v osobnom živote, majú malé dieťa. Dnes sú odhodlaní namiesto nástrojov zobrať do rúk zbrane.

Ukrajinci Jana Špačinská a Pavlo Nechytajlo robia pesničky v duu Zapaska a sú partnermi aj doma v meste Kamjanec-Podiľskyj v Chmeľnyckej oblasti v juhozápadnej časti Ukrajiny. Známi sú aj na Slovensku a v Česku.

„Zoznámili sme sa s nimi v Prahe, kde nás dali dokopy organizátori koncertu v klube Kaštan. Povedali nám, že chcú pozvať zaujímavé ukrajinské duo, či by sme si s nimi nechceli zahrať. Veľmi sa nám páčili, mali podobný prístup k hudbe aj k životu. Spriatelili sme sa a urobili sme ďalšie spoločné koncerty v Česku, na Slovensku aj u nich na Ukrajine,“ spomína muzikantka a šéfka vydavateľstva Slnko records Šina.

To bolo ešte pred tým, než Rusko Ukrajine zobralo Krym, v čase krvavých zrážok na kyjevskom Majdane. Rozhodnutie vydať kamarátom muzikantom z Ukrajiny nahrávky na Slovensku bolo aj gestom solidarity. Dnes nie je ich hlavnou témou hudba, ale vojna a politika.

Solidarita aj pomoc pre nich znamenajú veľa

„Teraz sme doma vo svojom meste. Tu je zatiaľ relatívne bezpečne, ale 150 kilometrov od nás napadli ruskí vojaci letisko Starokonstantinov a ďalšie miesta z rôznych smerov. Takže sme pripravení na čokoľvek,“ hovoria a cez počítačový monitor počas videohovoru vidieť na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Vojna na Ukrajine

Kultúra

Teraz najčítanejšie