Denník N

Musíme skončiť so sibírskou ropou a plynom, inú možnosť nemáme

Bude nás to veľmi bolieť ekonomicky, no ešte viac by nás bolelo, ak by Putinove tanky naozaj obsadili celú Ukrajinu a začali na nás mieriť z Užhorodu.

Autor je energetický a zahraničnopolitický expert

Ak ste si náhodou dnes ráno alebo dopoludnia zapli iba vysielanie Slovenskej televízie, ktoré nerušene v pohodičke išlo podľa programu, tak ste si mohli myslieť, že ste sa zobudili do príjemného štvrtkového februárového dňa.

Keď ste však prepli na Markízu či ČT alebo nebodaj CNN alebo BBC, prípadne ste pozreli do správ na internete, tak ste museli zostať šokovaní a zhrození. Ruský prezident Vladimir Putin naozaj začal vojnu proti Ukrajine. A nielen voči nej.

Totiž, ak ste už mali možnosť zhliadnuť aj jeho ranný prejav, v ktorom oznámil útok na svojho najbližšieho suseda, tak v ňom zazneli priame vyhrážky aj nám v Európe.

Jasne nám odkázal, aby sme sa neopovážili pomáhať Ukrajine, s tým, že je pripravený na všetky možnosti ďalšieho vývoja a už prijal v tomto kontexte aj potrebné predbežné rozhodnutia.

„Dúfam, že som bol vypočutý,“ odkázal nám výhražným agresívnym tónom. Nezabudol dodať, že Rusko disponuje veľkým jadrovým arzenálom. A svojim vlastným občanom vysvetlil, že ak sa ich rodiny a krajina majú rozvíjať, tak sa musí prikročiť aj k použitiu sily.

Inak povedané, pripravuje ich na vojnu s Ukrajinou, ale aj na radikálne a dlhodobé vyostrenie vzťahov so Západom a následný prudký pád ich životnej úrovne. Pričom už naozaj nie je vylúčené, že si bude chcieť siahnuť dokonca aj po pohraničnom území Pobaltia, lebo on sám hovorí o nároku na „historické ruské zeme“.

Putin chce zničiť demokratickú a nezávislú Ukrajinu

Toto si musíme plne uvedomiť, ak teraz budeme uvažovať, čo ďalej s Putinom a ako pristupovať k jeho vojne proti Ukrajine. A musíme si všimnúť ďalšiu jeho zvrátenú historickú úvahu v rannom prejave, kde hovoril o tom, že Sovietsky zväz urobil chybu, keď v rokoch 1940 a 1941 naivne ustupoval Hitlerovi do takej miery, že ho to potom stálo nesmierne obete.

Síce absolútne nič nepovedal o škandálnom pakte Ribbentrop – Molotov, vo svojej nezmyselnej paralele však dodal, že Kremeľ už teraz takú chybu nebude opakovať. A označil nás za „impérium lži“.

To, že útok na Ukrajinu považuje za snahu o „demilitarizáciu a denacifikáciu“ Ukrajiny, ktorý má zabezpečiť v skutočnosti jej nezávislosť, a vyzval ukrajinských vojakov, aby okamžite zložili zbrane, potvrdzuje jeho paranoju a nenávisť voči ukrajinskému vedeniu, celej krajine a ukrajinskému ľudu.

Následné cielené bombardovanie raketami krátkeho a stredného doletu až po západoukrajinské mestá Luck a Ivano-Frankovsk potvrdzuje túto jeho nenávisť v praxi a to, že jeho snahou je úplne zničiť demokratickú ukrajinskú štátnosť a suverenitu.

Jemu naozaj vôbec nejde len o separatistické enklávy na východnom Donbase. Chce získať plnú politickú a vojenskú kontrolu nad celým územím Ukrajiny.

Paradoxne, doteraz skoro žiadne väčšie aktívne boje neboli zaznamenané bezprostredne pri území separatistických enkláv, ktoré chce týmto útokom vraj „chrániť“, ale ďaleko vo vnútrozemí Ukrajiny, pri Kryme a pri hraniciach s Ruskom a Bieloruskom na severe Ukrajiny. Skrátka na strategicky citlivých miestach vrátane ostrova Zmejnij, na hranici pobrežných vôd Ukrajiny a Rumunska.

A propaganda Moskvy brutálne klame, že cielene odstreľujú len vojenské a strategické ciele. Nielen zábery v televíziách alebo na sociálnych sieťach, ale aj priame informácie od priateľov z centra Kyjeva hovoria o tom, že rakety dopadajú aj tam.

Nikdy som si nemyslel, že sa budem odvolávať na hodnotenia českého prezidenta Miloša Zemana, ale ten vo svojej dopoludňajšej reakcii priznal svoju chybu, keď ešte pred pár dňami tvrdil, že Rusi nezaútočia na Ukrajinu, lebo nie sú šialenci.

A dodal, že šialenec sa musí izolovať. Má pravdu, Putinovi, ktorý sa dnešným ránom definitívne stal Putlerom, sa už nesmie ustupovať.

Musíme čo najskôr cielene obmedziť ruskú ropu a plyn

Našou najväčšou slabinou voči nemu je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Energetika

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie