Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Putin navždy zmenil Európu. Na pozadí invázie si splnil ešte jeden cieľ

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

svetový newsfilter vydávame dva a pol roka, no zatiaľ žiadne vydanie sa nepísalo tak ťažko ako to dnešné. Dokonca ani prvé newsfiltre po tom, čo svet zasiahla pandémia covidu. Vtedy sme nevedeli, čo nás čaká, a dúfali sme, že to bude trvať (prinajhoršom) mesiace.

Teraz je to úplne iné. Putinov útok na Ukrajinu pri všetkých scenároch, ktoré prichádzajú do úvahy, prinesie utrpenie, hospodárske škody a koniec ilúzií o tom, že Európe nehrozí veľká vojna.

Dôsledky tu budú desaťročia, ďaleko za horizont, ktorý vidíme dnes. Putin urobil ťah, ktorým rozvrátil medzinárodné právo, princíp štátnej suverenity, ktorý je veľmi dôležitý najmä pre malé štáty, ako je Slovensko, a urobil krok k zničeniu bezpečnostnej architektúry, ktorá sa v Európe budovala od 2. svetovej vojny.

Jeho cieľom je spochybniť odhodlanosť Západu a znovu o kúsok ďalej posunúť hranice toho, čo si môže dovoliť voči svojim susedom. Úlohou Európskej únie a jej spojencov je dať mu najavo nielen to, že ďalej už ísť nemôže, ale prinútiť ho, aby sa z tejto cesty vrátil späť.

Včera sme publikovali aj špeciálne vydanie newsfiltra, nájdete ho tu.


Európa: Putin už nič nepredstiera

Vladimir Putin tento týždeň prekročil všetky červené čiary, ktoré mu stanovil Západ. Vo štvrtok sa začala ruská invázia na Ukrajinu, no to nie je všetko. Trochu v úzadí ostalo to, čo sa deje v ďalšom susednom štáte.

Zdá sa, že Putin si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Vladimir Putin

    Vojna na Ukrajine

    Svet

    Teraz najčítanejšie