Denník N

Černobyľa sa netreba báť, Rusi len zneužili symbol, vraví jadrová fyzička Drábová

Opustený lunapark v meste Pripiať neďaleko Černobyľu dnes. Foto - TASR
Opustený lunapark v meste Pripiať neďaleko Černobyľu dnes. Foto – TASR

Vo štvrtok popoludní sa objavili správy o ruskom útoku v miestach bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ, čo vzbudilo veľké obavy.

Vzápätí sa vyrojili otázky, či by nejaká explózia nemohla prebudiť „spiace“ rádionuklidy pod sarkofágom. Šéfka českého Úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová však obavy tlmí a vraví, že Černobyľ nie je hrozbou.

V rozhovore vysvetľuje, čo by mohla prípadná explózia v blízkosti Černobyľa spôsobiť, či sú v ohrození funkčné ukrajinské jadrové elektrárne a aké dôsledky by mohla mať vojna na Ukrajine pre Green Deal.

Na Twitteri ste napísali: „Nenechajme sa rozhodiť. Teraz sú podstatnejšie problémy ako Černobyľ. Ten nás veru neohrozí.“ Ako podľa vás môžeme správam o útokoch na oblasť bývalej elektrárne rozumieť?

Pankharti! Zneužívajú symbol. Ten útok má symbolický význam.

Putinovi vojaci teda dostali príkaz zaútočiť na Černobyľ ako na symbol, aby vzbudili strach? Podľa vás nie je dôvod sa báť?

Nie. Od havárie uplynulo skoro tridsaťšesť rokov, takže rádionuklidy, ktoré, samozrejme, stále pod tým sarkofágom sú, už majú veľmi nízku mobilitu. To znamená, že aj keby došlo k výbuchu, bude mať iba lokálne dôsledky.

Lokálne? Ako veľmi lokálne?

Do vzdialenosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Černobyľ

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie