Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Spravodajca RTVS z Moskvy prináša aj propagandu Kremľa

MediaBrífing každý piatok sumarizuje dianie v médiách a na internete. Dnes sa v ňom okrem iného dočítate:

  • RTVS si musí ujasniť, aká má byť úloha spravodajcu v Moskve,
  • ruské médiá smú o Ukrajine písať len podľa ruských oficiálnych zdrojov,
  • novinár Adam Valček povedal, prečo už pol roka nenapísal žiaden článok.
Spravodajca v Moskve Matej Šulc v mimoriadnom spravodajstve na Jednotke. Reprofoto – RTVS

Spravodajca RTVS z Moskvy prináša aj propagandu Kremľa

Od tohto roku má RTVS svojho spravodajcu aj v Moskve. Stal sa ním Matej Šulc, ktorý bol v minulosti korešpondentom na Blízkom východe.

Divákom a poslucháčom verejnoprávneho média teraz Šulc prináša aj informácie o konflikte na Ukrajine. Vie byť aj kritický a vecný, avšak niektoré jeho vstupy vyzneli presne tak, ako by si to mohli v Kremli želať.

Kde bol problém:

  • Keď Rusko uznalo separatistické republiky na východe Ukrajiny, poslucháči Rádia Slovenska sa dozvedeli, že „rozhodnutie vítajú aj Moskovčania“. Podľa jedného obyvateľa malo Rusko regióny uznať už v roku 2014, druhý povedal, že Ukrajina vykonáva „vojenskú, teroristickú činnosť“.
  • V ďalšej reportáži Šulc priniesol Putinove nepodložené obvinenia, že Ukrajina sa chystá na Donbase „rozpútať bleskovú vojnu“. Opäť sa prikryl názorom bežných obyvateľov, ktorí Putinovu politiku vítajú. Vraj jeho rozhodnutie „padlo s cieľom upevniť mier a ochrániť bezpečnosť ľudí„.
  • Šíril tiež Putinove dezinformácie o tom, že Ukrajinu vytvorili hrubým odtrhnutím od Ruska spolupracovníci Lenina, no nevysvetlil, že to nie je pravda.
  • Pred dvoma týždňami Šulc informoval, že na Ukrajinu sú „pompované zbrane“, čo vraj vytvára „možné predpoklady pre agresívne akcie ukrajinskej sily na Donbase“.
  • Ešte v januári Šulc nekriticky sprostredkoval správy ruských médií, podľa ktorých sa Ukrajina „chystá vytvoriť si zámienku a napadnúť územia samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky“.
  • Vo štvrtok ráno, keď svet sledoval ruskú inváziu, Šulc v rozhlase hovoril o tom, že podľa bežných ľudí išli Rusi „zachrániť utlačovaný ľud na Donbase“, no poslucháčov neupozornil, že takéto názory zmanipulovanej verejnosti sa vôbec nezakladajú na faktoch.

Kontext: Úlohou zahraničných spravodajcov je prinášať správy o tom, čo sa deje v iných krajinách. Informácie však musia byť v kontexte, aby občania doma pochopili ich význam a dôležitosť.

Ak korešpondent pracuje v nedemokratickej krajine, jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Mediabriefing logoMediaBrífing

RTVS za Machaja

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie