Denník N

Newsfilter: Ukrajina krváca, Európa počíta, koľko by ju stálo odstavenie Ruska

Vojaci vstupujú do metra na Majdane. Foto N - Vladimír Šimíček
Vojaci vstupujú do metra na Majdane. Foto N – Vladimír Šimíček

1. V Kyjeve nemajú čas na vaše vajatanie. 2. Parlament sa zastal Ukrajiny, riešil aj to, ako na dezinformácie. 3. Megastroj korupcie pred súdom s Kaliňákom ako obhajcom. 

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vypočujte si rozhovory s odvážnymi whisteblowermi v podcaste Neumlčaní, ktorý pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov.

Správy vybrala a komentovala
Jana Shemesh

1. V Kyjeve nemajú čas na vaše vajatanie

Bráňte sa, ako sa viete, vyrábajte hoci aj Molotovove kokteily, ak môžete. Takúto výzvu dostávali v piatok podvečer obyvatelia Kyjeva od starostu Vitalija Klyčka, ktorý spolu s ďalšími ukrajinskými predstaviteľmi varoval pred blížiacimi sa ruskými jednotkami.

Ukrajinské hlavné mesto, ako mnohé ďalšie mestá na Ukrajine, je pod paľbou, ľudia sa skrývajú v metre, podzemí, improvizovaných krytoch, učia sa, niektorí si možno len pripomínajú, ako žiť vo vojne.

Ak by padol Kyjev, nemuselo by to podľa analytikov znamenať, že Ukrajina to vzdá, ale bol by to významný strategický bod pre Rusov a ťaživý psychologický moment pre Ukrajincov.

Tí, napriek tomu, že v mnohých prípadoch prejavujú maximálnu statočnosť a skutočné vlastenectvo, sú už unavení a sklamaní z toho, ako sa deklarácie Západu o barbarskej agresii Vladimira Putina len poslabšie pretavujú do konkrétnych činov a priamej pomoci.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kauza Dobytkár

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie