Denník N

Zelenskyj predvádza životný výkon. Jeho premena je neuveriteľná, vraví analytik

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Rusi ho majú v hľadáčiku, no Zelenskyj zostáva v Kyjeve. Správa sa ako štátnik, hovorí expert Pavel Havlíček.

Volodymyr Zelenskyj pred štyrmi rokmi zaznamenal drvivé víťazstvo. Muž, ktorého všetci na Ukrajine poznali ako komika a seriálovú hviezdu, dostal vo voľbách 73 percent hlasov a stal sa prezidentom.

Zahraničné médiá takmer bez výnimky ohlasovali, že do funkcie prichádza nová tvár, komik či šoumen, ktorý nemá žiadne skúsenosti s politikou. Jeho plány neboli veľmi konkrétne, pred voľbami hovoril najmä o boji proti korupcii. S Ruskom chcel viesť dialóg a jeho cieľom bolo, aby sa Ukrajine vrátili teritóriá, o ktoré ju pripravil Putin a separatisti, ktorých Rusko podporovalo.

Putinove plány boli iné a Zelenskyj to mal od začiatku ťažké. Boje na Donbase pokračovali, potom začala padať jeho popularita, Zelenskyj sa dostal do centra kauzy, ktorá viedla k impeachmentu Donalda Trumpa, a napokon prišiel ruský útok na Ukrajinu.

Z komika sa tak nedobrovoľne stal vojnový prezident, ktorý musí robiť tie najťažšie rozhodnutia: vyhlasovať stanné právo či mobilizáciu a posielať vojakov do ťažkých bojov.

Zelenskyj túto úlohu zatiaľ zvláda. Putinovi odkazuje, že Ukrajina sa nevzdá bez boja a z Kyjeva neplánuje odísť aj napriek tomu, že mu ide o život.

Je cieľom číslo jeden

Zelenskyj to v piatok povedal jasne: pre nepriateľa je cieľom číslo jeden. Hneď na druhom mieste je vraj jeho rodina. Podobne to vidia Američania, ktorí sú presvedčení o tom, že Vladimir Putin chce zvrhnúť ukrajinskú vládu.

Zelenskyj zjavne nechce, aby sa zopakoval scenár, ktorý sme v auguste videli v Afganistane. Rýchly útek prezidenta Ašrafa Ghaního predpovedal pád Kábulu. Kyjev stále odoláva ruskému útoku a Zelenskyj v piatok poprel správy o tom, že odišiel z hlavného mesta.

Analytik Pavel Havlíček vraví, že Zelenskyj sa správa ako skutočný štátnik a ľuďom vysiela správne signály. Najviac sa to prejavilo, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie