Denník N

Pre Rusov je ťažšie zabíjať Ukrajincov ako sýrskych civilistov, vraví český bezpečnostný analytik Jan Ludvik

Zničené ruské vozidlo na predmestí Charkova. Foto - TASR/AP
Zničené ruské vozidlo na predmestí Charkova. Foto – TASR/AP

Ukrajinskí vojaci sú skutočne dobre vycvičení a bojujú statočne, hovorí český expert na vojnu a stratégie Jan Ludvik z Katedry bezpečnostných štúdií Karlovej univerzity. Najťažšie boje môžu v najbližších hodinách prebiehať o mestá Kyjev a Charkov. Kľúčovým podľa neho bude obsadenie vládnych budov v hlavnom meste.

Ruskí vojaci vstúpili do Kyjeva. Čo to môže znamenať pre psychiku ukrajinskej armády?

S tým, že sa ruské jednotky nedostanú ku Kyjevu, mohol počítať len rojko. Ťažšia časť je samotné obsadenie mesta. Kým Rusi mohli s Ukrajincami bojovať v otvorenejšom priestore, mohli využívať svoju prevahu. Majú totiž modernejšiu techniku a majú výrazne viac toho, čomu sa hovorí palebná podpora, prevaha vo vzduchu. V momente, keď sa bojuje v meste, tieto výhody klesajú.

Ak sa však pozrieme na to, ako Rusi zatiaľ postupujú, tak na vojenskej úrovni by som to označil za pomerne citlivé. Zdôrazňujem, že ide o vojenské hľadisko, nie politické. Tam porušujú medzinárodné právo, správajú sa úplne bezprecedentne. Na tej vojenskej úrovni sa zatiaľ správajú pomerne korektne. Postupujú podľa toho, ako by sme zhruba čakali. Snažia sa maximálne vyhýbať civilným obetiam. To je obrovský rozdiel oproti ruskému správaniu v Sýrii alebo v Čečensku. V Gruzínsku napríklad strieľali z diel. Na Ukrajine to vyzerá skôr tak, že sa tomu naozaj chcú vyhnúť a vyslať tak Ukrajincom signál – Západ vám nepomôže, my sme veľká krajina, ktorá si s vami môže robiť, čo chce, ale nie sme takí zlí; ak sa vzdáte, nedopadnete tak zle.

Takže citlivosť ruského útoku vidíte v tom, že nebombardujú mestá napríklad kobercovými náletmi, správne?

Presne tak, k Sýrii sa tak správajú. Akoby ich citlivosť voči mŕtvym

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie