Denník N

Košický newsfilter: Vojna je veľmi blízko

Na hranici Foto - Petr Lazár
Na hranici Foto – Petr Lazár

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na [email protected]

1. Srdcervúce scény na hranici z ukrajinskej strany 

Foto N – Andrej Bán

Slovensko-ukrajinská hranica. Už aj na našej strane to začína byť dramatické, ale nedá sa to porovnať s koncentrovanou tragédiou na ukrajinskej.

V nekonečných kolónach áut či zástupoch peších sú len ženy a deti. Tých pár mužov prišlo iba odprevadiť svojich blízkych a vrátia sa späť. Platí všeobecná mobilizácia, muži od 18 do 60 rokov nesmú opustiť Ukrajinu. „Nič podobné som nevidel pri exodoch počas vojen v Kosove, Afganistane ani Sýrii,“ píše Andrej Bán v Denníku N.

V kolóne áut je aj rodina z Kyjeva. Prejsť 7 kilometrov a dostať sa z metropoly im trvalo 12 hodín. Ďalší sú z Kremečuka, Poltavskej oblasti na východe. Stoja tu v kolóne už 24 hodín. Zložito obchádzali do vzduchu vyhodené mosty. Stihli odísť, keď Rusi začali ostreľovať letisko.

Srdcervúce scény vidí reportér Andrej Bán aj v študentskej ubytovni v Užhorode. Deti s plyšovými medvedíkmi, s mačkou v prepravnej taške, so psami na vôdzke. Čo práve mali rodiny na sebe alebo po ruke, tak utiekli pred bombardovaním.

„Potrebujeme vidieť podporu EÚ, podporu Západu, pre ktorý sme sa ako krajina pred ôsmimi rokmi rozhodli,“ hovorí mladý otec z Luhanska. V aute má plačúcu manželku a trojmesačné dieťa.  „Nechceme už ďalšie slovné vyhlásenia, ale výsledky. Nielen muníciu a peniaze, potrebujeme aj vojenskú pomoc.“

„Putin, pozri sa, čo si spôsobil!“ zvolá jeho žena.

Nikto z oslovených Ukrajincov nechce na Slovensku ani inde v Európe žiadať o azyl. Chcú iba jedno – prežiť vojnu v bezpečí a vrátiť sa.

Utečenci v internáte v Užhorode. Foto N – Andrej Bán.

2. Pomoc pre Ukrajincov, ktorí utekajú pred ruskou inváziou

Vlna solidarity s Ukrajincami, ktorí utekajú pred vojnou aj na Slovensko, má u nás najrôznejšie podoby.  Mnoho miest a obcí, ale aj bežní ľudia bývajúci blízko hranice sú ochotní dať im nielen strechu nad hlavou.

Dočasné ubytovanie môže poskytnúť každý – prostredníctvom formulára Kto pomôže Ukrajine. Pomoc by mala smerovať prioritne pre rodiny s deťmi. Vítané je nielen ubytovanie v súkromí, ale aj v hoteloch, penziónoch, ubytovniach či iných zariadeniach.

Priamo na hraniciach momentálne pôsobí koordinátor iniciatívy Kto pomôže Ukrajine. Informoval, že ľudia tam v dobrej vôli prichádzajú s ponukou odvozu alebo s balíčkami pomoci, ale v tejto chvíli to spôsobuje viac komplikácií a chaosu. Preto im nateraz neodporúča chodiť k hraničným priechodom.

Podľa odhadov z Ukrajiny doteraz pred ruskou inváziou ušlo vyše 120-tisíc ľudí, najviac do Poľska. Väčšinou ide o ženy a deti, muži vo veku od 18 do 60 rokov musia vo svojej vlasti zostať, keďže ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nariadil mobilizáciu.

Neutekal pred vojnou: V prvý deň ruskej agresie (24. 2.) ešte prechádzali cez hranice aj muži. Vo Vyšnom Nemeckom sme stretli 41-ročného Vitalija, ale neutekal pred vojnou. „V Užhorode som nechal ženu aj dieťa, na Slovensku len pracujem, o dva-tri dni sa vraciam späť.“

Na otázku, čo si myslí o Putinovom útoku, zareagoval slovenským vulgarizmom. „Nechce, aby sme šli do NATO. Potom by sme neboli pod jeho kontrolou. On chce všetko kontrolovať,“ dodal po chvíli.

Ukrajina po vyhlásení vojnového stavu povoláva mužov do armády a Vitalij hovorí, že ani on nebude váhať. „Keď bude treba, tak pôjdem. Za Ukrajinu určite pôjdem.“ Nikto z jeho rodiny či známych sa nechystá odísť do bezpečia napríklad na Slovensko.

Prví vojnoví utečenci: V piatok ubytoval Košický kraj prvých vojnových utečencov v turistickej ubytovni v Sobranciach, išlo o štyri ženy a osem detí.

„Podľa našich informácií z jednotlivých hraničných priechodov zatiaľ ľudia prichádzajúci z Ukrajiny vo väčšine prípadov nehľadajú ubytovanie, Slovenskom buď iba prechádzajú alebo im strechu nad hlavou vedia poskytnúť ich blízki,“ povedal košický župan Rastislav Trnka.

Ukrajinskí občania môžu na našom území bezplatne využívať autobusovú aj vlakovú dopravu. Košická univerzitná nemocnica je zasa pripravená pomôcť obetiam vojny na Ukrajine – prijať pacientov, ktorí budú potrebovať zdravotnú starostlivosť.

„Z pandémie máme rozsiahle skúsenosti – mali sme najviac covidových pacientov na Slovensku – preto vieme veľmi rýchlo pripraviť potrebné kapacity,“ povedal generálny riaditeľ UNLP Ján Slávik.

Foto – Petr Lazár

3. Boxer na hraničnom priechode rozdával bagety  

Na slovensko-ukrajinskú hranicu išiel v piatok aj bývalý boxer Tomi Kid Kovács, dnes predseda Slovenskej boxerskej federácie.

„V aute vezieme tisíc bagiet, sto diek, vodu a pre deti aj sladkosti. Chceme to rozdať ľuďom na hranici. Netuším, čo nás tam čaká, či nás pustia aj na ukrajinskú stranu. Mám informácie, že je tam veľa mamičiek s malými deťmi, ľudia čakajú dlhé hodiny, hladní, smädní, je im zima,“ povedal pre Sportnet.

„Ozvali sa mi viacerí, že môžu niekoho ubytovať. Idem veľkým autom, takže môžeme so sebou zobrať niekoľko ľudí,“ komentoval výzvy na sociálnej sieti o pomoci pre utečencov z Ukrajiny.


4. Ukrajinskí vodiči zatiaľ ostávajú za volantmi slovenských autobusov

Arriva Michalovce, ktorá zabezpečuje prímestskú dopravu v Košickom kraji, vyhlásila, že ak si to situácia vyžiada, okamžite posilní prímestské linky v prihraničných oblastiach, prípadne vyčlení vozidlá na prepravu vojnových utečencov z hraničných priechodov.

Arriva zamestnáva na Slovensku aj 32 vodičov z Ukrajiny. Firma zatiaľ nemá informáciu o tom, že by mali povinnosť alebo sa v najbližších dňoch plánovali vrátiť späť do svojej krajiny. Výpadky vo vypravenosti spojov preto nepredpokladá.

„Sme pripravení zapojiť sa na žiadosť kompetentných orgánov do logistickej a humanitárnej pomoci pre obete vojny na Ukrajine prichádzajúce na Slovensko. Zároveň robíme všetko preto, aby naši ukrajinskí kolegovia cítili našu podporu nielen ako zamestnanci, ale predovšetkým ako ľudia, ktorých rodiny a blízki sa ocitli v ohrození života,“ uviedol László Ivan, generálny riaditeľ Arrivy.

Pomoc z Brna: Ukrajinci pracujú aj v košickej záchrannej službe. Desiatich už povolali do služby ukrajinskej armády, preto má záchranka problém vykryť všetky služby.

Košičania požiadali o pomoc kolegov záchranárov v Brne. Tí im vyhoveli a v sobotu (26. 2.) poslali na východ Slovenska dvoch lekárov a dvoch záchranárov.


5. Chemosvit zastavil dve tretiny výroby vo svojej ukrajinskej fabrike 

Podtatranská fabrika Chemosvit vyrába obalové fólie, elektrofólie či  textilné vlákna aj v Lucku, na západe Ukrajiny neďaleko hraníc s Poľskom. Má tam 400 zamestnancov. Denník E sa vedenia akciovky zo Svitu pýtal, ako ich zasiahla vojna a čo môže urobiť na ochranu svojich ľudí a majetku.

„Mám informácie od nášho tamojšieho manažmentu, že oblasť Lucka bola bombardovaná, lebo je tam blízko vojenské letisko. Dve z našich tamojších výrob sme dnes už radšej odstavili,“ povedal Jaroslav Mervart, predseda predstavenstva Chemosvitu.

Pokračujú iba s výrobou a potlačou obalových fólií, výroba elektrofólií a textilných vlákien z bezpečnostných dôvodov stojí. V textilnej výrobe majú veľa žien, tie sa radšej išli domov starať o deti.

Z viacerých dôvodov je veľmi otázne, dokedy budú schopní pokračovať v akejkoľvek výrobe. „Hrozia nám totiž povolávacie rozkazy, tak by sme zostali bez mnohých mužov. Väčšina zamestnancov nám v podstate môže takto odísť. A môžu nám tam kedykoľvek odstaviť aj plyn, aj elektrinu. Zložité môžu byť aj finančné transakcie a export,“ vyratúva Jaroslav Mervart.

Šéf Chemosvitu hovorí, že sa postarajú o svojich ukrajinských zamestnancov, ktorí budú mať záujem prísť na Slovensko. „Ubytujeme ich a aj sa o nich postaráme.“

Má však obavy, čo sa stane, keď fabriku na Ukrajine vypnú. Či nebude následne vykradnutá. „Máme tam SBS, ale v týchto pohnutých časoch sa môže stať čokoľvek,“ dodal J. Mervart.


6. U. S. Steel ukázal projekt za 1,3 miliardy eur

Prechod košického U. S. Steelu na ekologickejšiu výrobu – nové elektrické oblúkové pece nahradia vysoké pece na železnú rudu – sa už aspoň formálne dal do pohybu. Oceliari predložili projekt modernizácie za 1,3 miliardy eur. Posudzovať jeho vplyv na životné prostredie bude teraz ministerstvo životného prostredia.

Zámer ráta s vybudovaním dvoch elektrických pecí v rokoch 2023 až 2025. Medzi jeho prínosmi, zvlášť vzhľadom na súčasný vojnový konflikt, je aj to, že sa zníži závislosť U. S. Steelu od dovozu železnej rudy a koksu z Ruska a Ukrajiny. V peciach, ktoré významne znížia platby za emisné kvóty, sa bude taviť šrot zo Slovenska a okolitých krajín.

Elektrické pece však nahradia len dve tretiny terajšej výrobnej kapacity, ktorá dohromady tvorí 4,5 milióna ton ocele ročne. Zvyšnú tretinu budú naďalej produkovať zo železnej rudy a koksu. Nový projekt zahŕňa aj modernizáciu valcovania zvitkov. Fabrika tak skvalitní aj svoje finálne oceliarske výrobky.

Americký vlastník už pred časom oznámil, že od vlády očakáva pomoc pri tejto investícii do dekarbonizácie výroby, inak by bola preňho nerentabilná. Hovorca oceliarov Ján Bača Denníku E povedal, že rokovania stále prebiehajú.

Vláda pri nich môže operovať hrubým ziskom fabriky za minulý rok (874 miliónov eur), ktorý bol takmer dvojnásobný oproti doteraz historicky najlepšiemu roku 2017 (450 miliónov).

Po štvrtkovom útoku Ruska na Ukrajinu košický U. S. Steel oznámil, že aj keby došlo k pozastaveniu dodávok surovín, má zásoby, aby mohol pokračovať v naplánovanej  výrobe minimálne 90 dní.


7. Park vo Valalikoch dostal od vlády peniaze 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie