Denník N

Na hranici ukázalo Slovensko solidaritu, sklady s pomocou sú plné. Matovič sľúbil Ukrajincom dávky aj pracovné povolenie

Vojna na Ukrajine sa dotýka aj detí. Z mnohých sú utečenci. Foto - Petr Lazár
Vojna na Ukrajine sa dotýka aj detí. Z mnohých sú utečenci. Foto – Petr Lazár

Koordinátori pomoci na slovensko-ukrajinskej hranici hovoria, že nateraz už neodporúčajú voziť tam materiálnu pomoc a ani tam jazdiť, ak nie ste s nikým dohodnutí na odvoze. Najefektívnejšie je teraz poslať peniaze.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

V dedinke Ubľa na slovensko-ukrajinskej hranici sa v sobotu zaplnili miestnosti pomocou z celého Slovenska.

Zuzana Burdová s pár priateľmi tam pomáhajú už druhý deň. Zuzana pôsobí ako ochranárka a sprievodkyňa pod neziskovou organizáciou Aevis. Kým ráno im chýbali ešte základné veci ako plienky, detské výživy a podobne, poobede o 14.50 už informovala, že majú obrovské množstvo humanitárnej pomoci a netreba nič nosiť.

Z preplnených miestností poobede previezli spolu s miestnou starostkou na ukrajinskú stranu tri dodávky pomoci do najbližšej ukrajinskej obce. Práve na ukrajinskej strane sa tvoria rady ľudí, ktorí pomoc potrebujú, a s prichádzajúcou nocou sa ich situácia zhoršuje.

Video: Pomáhajú na hranici: Vozia utečencov do Poľska, Prahy, varia čaj, zháňajú ubytovanie (autori: Tomáš Forró a Martina Koník)

Štátna pomoc a všetky formuláre na jednom mieste

Slovensko spustilo pre Ukrajincov webovú stránku v ukrajinčine aj slovenčine. Na jednom mieste tak nájdu všetky užitočné informácie a formuláre, ktoré potrebujú: ua.gov.sk.

„Ľudia na autách pokračujú zväčša rovno ďalej, väčšina ľudí má kam ísť alebo čaká, kým po nich prídu príbuzní,” vysvetľuje Zuzana Burdová. Na mieste pôsobí aj slovenský Červený kríž, hasiči, vo Vyšnom Nemeckom pôsobia aj maltézski rytieri.

V Ubli čakajúcich ľudí zhromažďujú v telocvični v obci, kde si oddýchnu, dostanú pomoc, jesť a piť. Pre deti tam je klaun a maľovanky.

„Niektorí ani do telocvične nechcú ísť, pretože sa boja, že sa nestretnú s tým, kto po nich má prísť. Tak čakajú aj niekoľko hodín vonku,” vraví Burdová.

Väčšina ľudí čaká na dohodnutý odvoz do rôznych častí Európy. Kto nemá kam ísť, toho z hraníc prevážajú do utečeneckého tábora do Humenného, kde už hasiči postavili aj červené núdzové stany.

Za 24 hodín prišlo desaťtisíc ľudí

S Ukrajinou nás spájajú tri hraničné priechody: Ubľa, Vyšné Nemecké a Veľké Slemence. Na hranici doteraz okrem slovenskej polície pôsobia hlavne lokálni dobrovoľníci, Červený kríž a zástupcovia gréckokatolíckej cirkvi.

V sobotu predpoludním polícia hlásila, že prichádzajúcich priebežne vybavujú a utečenci čakajú na ukrajinskej strane od 8 do 10 hodín. Po tom ako Ukrajina vyhlásila všeobecnú mobilizáciu a to, že cez hranicu nemôžu odísť muži, počet ľudí na hranici klesol.

Za 24 hodín od piatka šiestej hodiny ráno do soboty šiestej hodiny vybavila polícia na hraniciach 10 526 osôb, aktuálnejšie hlásenie od polície nie je.

Foto – Petr Lazár
Stánok s jedlom pre utečencom na priechode vo Vyšnom Nemeckom. Foto – Petr Lazár

Pomoc teraz nenoste, radšej prispejte peniazmi

Branislav Tichý z organizácie Človek v ohrození dorazil v piatok do Vyšného Nemeckého a poobede vyzýval verejnosť cez sociálne siete, rovnako ako Zuzana Burdová, aby na hranice nechodil nikto, kto nie je dohodnutý niekoho vyzdvihnúť. Rovnako obaja prosili, aby nenosil nikto pomoc, ak nie je konkrétne dohodnutý na jej dovezení.

„Táto kríza sa neskončí zajtra a vašu pomoc bude treba aj o týždeň a mesiac. Ušetrite si to na neskôr,“ hovorí Tichý.

Ľudia z mimovládiek sa zhodujú, že teraz je najefektívnejšie poslať peniaze.

Cesty neďaleko hraničných priechodov treba odbremeniť, zápchy sa tvorili nielen pre obcou Ubľa, ale už aj pred mestom Snina.

Kde ponúkať pomoc

Cez tento formulár iniciatívy Kto pomôže Ukrajine môžete ponúknuť ubytovanie, právnu pomoc, zdravotnú starostlivosť, psychologickú pomoc, prevoz, prekladateľské práce či iný typ pomoci.

Ďalší humanitárni pracovníci z organizácie Človek v ohrození prichádzali aj v priebehu dňa a sú pripravení pôsobiť aj na ukrajinskej strane hranice, kde je situácia kritická. Dlhé čakacie lehoty, zima a nedostatok všetkého spôsobujú, že ľudia trpia zimou a hladom, v autách dochádza v dôsledku kúrenia palivo, mnohí následne kráčajú pešo.

Človek v ohrození má skúsenosti s humanitárnou pomocou na Ukrajine už od roku 2014. Podporiť ich môžete tu.

Jedna z miestností v Ubli naplnená darmi a humanitárnou pomocou a Zuzana Burdová s priateľmi, ktorí pomáhajú. Foto – Zuzana Burdová
Vyšné Nemecké. Foto – Petr Lazár

Miestni kňazi a aj dobrovoľníci z diaľky

Vo Vyšnom Nemeckom a aj vo Veľkých Slemenciach začali ako prví pomáhať miestni kňazi z Košickej eparchie. Kňaz z Vyšného Nemeckého poskytol prvým vojnovým utečencom ubytovanie a stravu na svojej fare, postupom času sa z nej stal sklad. Kňaz s ďalšími príslušníkmi cirkvi naďalej pomáhajú.

Rovnako zorganizovala Košická eparchia už aj zbierku medzi svojimi veriacimi a zapojila do zbierky aj taliansku cirkev.

Vo Vyšnom Nemeckom sa ocitla aj Zuzana Úradníčková z Banskej Bystrice. Pôvodne mala pomôcť pri prevoze pár utečencov, no nakoniec z toho zišlo, vybrali si Poľsko. Rozhodla sa na mieste zostať celý deň a podarilo sa jej párkrát prejsť aj na druhú stranu a pomôcť s prenosom potravín a diek.

„Z rozprávania sme počuli, že niektorí čakajú už takmer dvadsať hodín. Väčšina ľudí už kráča pešo aj preto, že sa im minul benzín, prosili aj o pohonné hmoty, ale takú formu pomoci som nezaregistrovala.“ Podľa jej odhadu a z vypočutého usudzuje, že na ukrajinskej strane čakajú desaťtisíce ľudí. Zdržanie je podľa nich vec ukrajinskej polície, nie našej.

„Je tam aj veľká vlna solidarity lokálnych ľudí, je to veľmi dojímavé,” hovorí Zuzana, ktorá v sobotu podvečer prevážala do Trenčína v aute dve ženy s deťmi, kam si po ne príde niekto z Prahy.

Video: Vyšné Nemecké: Ukrajinským rodinám na našej hranici priniesli ľudia jedlo a ponúkajú odvoz (autor: Tomáš Forró)

Matovič: Pobyt a dávky pre Ukrajincov, príspevok ľuďom, ktorí ubytujú utečencov

S pomocou prišla aj vláda. Minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič na hranici v sobotu oznámil rýchle podporné opatrenia pre utečencov.

Ukrajinci, ktorí prekročia hranice, by mali mať okamžite nárok na legálny pobyt. Jeho súčasťou by malo byť pracovné povolenie, zdravotné poistenie i dávky v hmotnej núdzi. „Právo na tolerovaný pobyt získajú na počkanie hneď tu na hranici. Nebudú musieť ísť do nejakého azylového centra alebo záchytného strediska v Humennom,“ povedal minister.

Štát podporí aj obyvateľov Slovenska, ktorí ponúkajú Ukrajincom ubytovanie vo svojich domovoch alebo aj v hoteloch či penziónoch. Každý bude mať podľa Matoviča nárok na mesačný nezdanený príspevok vo výške 100 eur na dieťa a 200 eur na dospelého. Tento návrh minister financií predloží v pondelok na rokovaní vlády a hovorí, že už je na tom zhoda medzi koaličnými partnermi.

„Urobíme zo Slovenska jednu veľkú špongiu, ktorá bude schopná absolvovať takýto nával,“ povedal Matovič.

Ukrajinskí utečenci by podľa Matoviča mohli pomôcť aj ekonomike, ak by na Slovensku zostali. Argumentuje Poľskom, kde pribudlo v minulých rokoch milión Ukrajincov na trhu práce, a poľská ekonomika podľa Matoviča zrýchlila rast.

„Ide však o krajnú situáciu, v tejto chvíli všetci dúfame, že sa títo ľudia budú môcť vrátiť domov,“ dodal Matovič.

Slovensko bude podľa Igora Matoviča poskytovať Ukrajincom pobyt a ubytovacie príspevky počas trvania konfliktu. „Všetci dúfame, že to potrvá čo najkratšie, ale ak bude treba poskytovať im pomoc celý rok, tak to budeme robiť.“

Video: Igor Matovič na hranici oznamuje pomoc utečencom a príspevok pre ľudí, ktorí im ponúknu ubytovanie

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie