Denník N

Mesto podľa vzoru hrdina (reportáž z Kyjeva, ktorý odoláva ruskej ofenzíve)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

O koľko ulíc ďalej to mohlo byť? Dve alebo tri?

Táto otázka mi napadla ako prvá, keď ma o šiestej ráno zobudila silná prestrelka. Pripadala mi hrozivejšia ako otrasy vzdialených výbuchov, ktoré niekedy sprevádza zvuk sirény.

Našťastie netrvala dlho a ulice v centre Kyjeva na čas stíchli. Hlavné mesto Ukrajiny už tretí deň čelilo vojne, ktorú proti nej vyhlásil Vladimir Putin. Odvtedy sa toto bohaté mesto zmenilo na mesto duchov. Po náročnej noci je úplne prázdne.

S fotografom sa vyberieme do okrajovej štvrte, kam sa ukrajinským vojakom podarilo vytlačiť ruských vojakov. V hlave mi stále znejú tie výstrely a trochu paranoidne sa s Valdom Šimíčkom pustíme do debaty, kam skočiť na zem, keby po nás strieľali.

Hrdý a nervózny Kyjev

Diskusia je skutočne paranoidná, pretože nám nič nehrozí. Jedinou nepríjemnosťou je to, že metro nejde a že obchodíky, kde by sme si kúpili niečo na raňajky, sú zavreté. Prekvapivo však ešte chvíľu funguje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie