Denník N

Vlhová sa zlepšila a vyrovnala Shiffrinovej. Rastie nám sebavedomie, vravel tréner Pini

Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane. Foto - TASR/AP
Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane. Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

Petra Vlhová v druhom víkendovom zjazde vo švajčiarskej Crans Montane obsadila 16. miesto a do priebežného poradia Svetového pohára si pripísala ďalších 15 bodov, čím sa dotiahla na doterajšiu líderku Mikaelu Shiffrinovú. Obe majú po nedeli 1026 bodov a pred sebou ešte osem pretekov, v ktorých sa bude rozhodovať o zvyšných 800 bodoch.

Vlhová pritom nemala ďaleko k tomu, aby Shiffrinovú, ktorá cez víkend nesúťažila, bodovo predstihla. Štartovala ako štvrtá v poradí a po prvom medzičase bola rýchlejšia ako neskoršia víťazka Priska Nuferová, následne však nabrala výraznú stratu po tom, ako zišla z ideálnej stopy. Do cieľa tak došla na predbežnom 3. mieste, no postupne sa zosunula na 16. priečku s bezmála sekundovou stratou na Nuferovú.

„Bolo to oveľa lepšie ako včera, aj keď tam boli chyby,“ priznala Vlhová pre RTVS s odkazom na svoje včerajšie 29. miesto. Dnes však na rozdiel od soboty nevyplazila jazyk a nekývala hlavou v prejave nespokojnosti. Práve naopak, po svojej jazde s úsmevom pozdravila fanúšikov. Spokojný bol aj jej tréner Mauro Pini. „Každý deň sa zlepšujeme a narastá nám sebavedomie po fyzickej aj mentálnej stránke. Je to dobrý začiatok boja o celkové prvenstvo v SP,“ vyhlásil pre RTVS.

Vlhová si tak zvýšila šancu stať sa iba desiatou pretekárkou v histórii, ktorá obháji celkové prvenstvo v SP. Naposledy sa to podarilo práve jej rivalke Shiffrinovej. Z ôsmich zostávajúcich súťažných disciplín je až päť točivých. Na lyžiarky čakajú medzi inými aj dva slalomy, čo je disciplína, ktorú Vlhová už predčasne ovládla ziskom malého glóbusu.

Vlhová newsletter je článok, ktorý prinášame po každom štarte Petry Vlhovej a zhŕňame v ňom aktuálne dianie. Celý vám ho môžeme posielať e-mailom, stačí sa prihlásiť na odber.


Nedeľný zjazd sa od toho sobotňajšieho výrazne líšil. Trať bola tvrdšia a rýchlejšia natoľko, že podľa bývalej lyžiarky a spolukomentátorky RTVS Veroniky Velez-Zuzulovej to bolo počuť „zo zvuku lyží“. „Navyše je tu aj striedanie snehu – na niektorých miestach je už jarný, inde je tvrdý v tieni. Trať nie je rovnaká od štartu do cieľa, čo nemusí každému sedieť,“ analyzovala Velez-Zuzulová v televíznom prenose.

V technicky náročnom zjazde s množstvom točivých pasáží robili včera pretekárky množstvo chýb. Tým sa nevyhli ani dnes, rozdiely medzi nimi však boli výrazne menšie. Tri najrýchlejšie pretekárky mali lepší čas v porovnaní s včerajším víťazným výkonom Ester Ledeckej. Aj samotná Vlhová sa v nedeľu zlepšila o viac ako poldruha sekundy a od prvej Nuferovej ju delila necelá sekunda. „V rýchlostných disciplínach sa snažím vždy niečo vylepšiť. Postupne sa do toho dostávam. Ak v nich chcem byť rýchlejšia, musím viac jazdiť,“ povedala po pretekoch s tým, že dnešný zjazd vnímala ako užitočný tréning.

„Petra sa zlepšuje každým dňom a som veľmi spokojný s tým, ako dnes lyžovala. Bola to veľmi náročná a technická zjazdovka, napriek tomu dobre držala stopu. Akurát jej chýbalo trochu sebavedomia, čo bolo vidieť na tom, že najvyššou rýchlosťou sa nedokázala vyrovnať niektorým pretekárkam. Je to však dobrý začiatok,“ dodal tréner Pini.

Podľa Velez-Zuzulovej mohla Vlhová dosiahnuť ešte lepší výsledok, nebyť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Petra Vlhová

Vlhová newsletter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie