Denník N

Tenista Stachovskyj žil roky v Bratislave, dnes bráni Ukrajinu: Neviem, či mi to manželka niekedy odpustí

Serhij Stachovskyj počas turnaja Slovak Open v Bratislave. Foto – TASR/Jakub Kotian
Serhij Stachovskyj počas turnaja Slovak Open v Bratislave. Foto – TASR/Jakub Kotian

Práve skončil profesionálnu tenisovú kariéru a naplánoval si oddych s rodinou na dovolenke v Dubaji. Dnes je všetko ináč – Serhij Stachovskyj zahodil predstavu oddychu po rokoch driny a narukoval. Zastihli sme ho na ceste za jeho jednotkou.

Ukrajinec Serhij Stachovskyj (36) je úspešný tenista, ktorý práve ukončil kariéru. Ako jeden z dvanástich hráčov dokázal poraziť Rogera Federera vo Wimbledone.

Roky žil a trénoval v Bratislave a po slovensky aj plynule hovorí. Úspech v profesionálnom tenise zaručuje vysoký životný štandard: Stachovskyj dnes napríklad vlastní aj vinárstvo, Serhij vo voľných chvíľach rád číta – ruského klasika Michaila Bulgakova či slovenského autora detektívok Dominika Dána.

V januári ukončil tenisovú kariéru a vo februári mala byť hlavnou udalosťou preňho a jeho najbližších dovolenka v Dubaji. Všetko zmenil Vladimir Putin, ktorý napadol jeho krajinu. Tenista zmenil v tejto situácii všetky plány a tak ako mnoho iných Ukrajincov sa vracia brániť svoju vlasť. Jeho manželka a deti zostali v Budapešti. „Neviem, či mi to manželka niekedy odpustí,“ hovorí v rozhovore pre Denník N.

Zastihli sme ho na ceste do Kyjeva. „Spojenie asi nebude najlepšie, keďže na Ukrajine pokrytie nie je ideálne. A navyše je tu vojna,“ smutne konštatuje na začiatok rozhovoru. Potom sa naozaj rozhovor trikrát preruší. „Prepáčte, prechádzame práve cez checkpoint,“ vysvetľuje.

Stachovskyj v rozhovore hovorí:

  • že len hlupák by teraz nemal strach;
  • že sa obáva, aby sa na Ukrajine nezopakoval scenár z Juhoslávie;
  • ako vnímal, že 44 percent Slovákov pred inváziou vinilo za napätie v oblasti USA;
  • že máme chodiť na demonštrácie a skrátiť čakanie na hraniciach;
  • o sklamaní z Alexandra Ovečkina.

Prihlásili ste sa do armády a chystali sa na Ukrajinu. Už sa vám tam podarilo dostať?

Už som na Ukrajine, hýbem sa smerom na Kyjev.

Čo vás čaká v najbližších hodinách a dňoch?

Je to teraz logistická záležitosť. Musím sa dostať čo najbližšie ku Kyjevu, kde je môj otec a brat. Musím sa spojiť s jednotkou, do ktorej som zapísaný, a povedia mi, kde a ako môžem byť užitočný.

Máte nejaké skúsenosti s armádou? Držali ste niekedy v ruke zbraň?

Zbraň som držal pod dohľadom veľmi skúsených učiteľov. Na Slovensku je Tactical Combat Academy v Zohore, kde dávajú hodiny. Ja som tam v rokoch 2014 – 2017 trávil veľa času a mám veľa nastrieľané pod vedením pána Trojčáka. V posledných rokoch som tam bol menej, ale skúsenosti so strieľaním mám.

Čo teraz prežívate pri návrate na Ukrajinu? Máte strach?

Len hlupák by nemal strach. Za posledné štyri dni som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie