Denník N

Ukrajinec, ktorý patrí v ultrabehu k najlepším na svete: Dobrá kondícia sa mi v prvej línii zíde

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ako radikálne sa za pár hodín zmenil život Ukrajincov, ilustruje aj príbeh Andrija Tkačuka – jedného z najlepších ultrabežcov na svete.

Ako ukazuje športová aplikácia Strava, ešte v stredu večer absolvoval tradičný 30-kilometrový tréningový beh v okolí rodného mesta Chust, aby sa pripravil na majstrovstvá Európy, na ktorých mal byť favoritom na víťazstvo.

Lenže prišla noc a vojna a zakrátko aj výzva prezidenta Zelenského na pomoc armáde.

Namiesto odpružených tenisiek si tak Tkačuk obul hrubú vojenskú obuv, elastické oblečenie nahradila maskáčová uniforma. Oholil si bradu a ostrihal preňho typické dredy, aby prilba bezpečne držala na hlave.

O tri dni neskôr už ultrabežec sedel na improvizovanom vojenskom stanovisku a čakal, kým 128. horskú útočnú brigádu, ku ktorej sa pripojil, pošlú do vojnovej zóny.

rozhovore, ktorý označil za „možno posledný v živote“, nechcel prezradiť, kde sa práve nachádza, vie len, že bude nasadený do frontovej línie.

Za vzniknutú situáciu obviňuje aj Putinovu masívnu propagandu a hovorí, že priateľstvo medzi Rusmi a Ukrajincami považoval vždy za mýtus. „Teraz je s tým konečne koniec.”

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Minuloročnému ultrabežeckému rebríčku na 48 hodín dominuje práve on, v tejto disciplíne je aj aktuálnou svetovou jednotkou.

Tkačuk v júli prebehol za dva dni 435 kilometrov, teda o 50 kilometrov viac ako vlani druhý najlepší Lee Jiun-Chang z Taiwanu.

Ukrajincovi sa minulý rok darilo aj v behu za 24 hodín, keď prebehol 295 kilometrov, čo je tretí najlepší výkon v histórii. Na júlových ultrabežeckých majstrovstvách Európy tak mal byť, pochopiteľne, adeptom na víťazstvo.

Navyše, ako ukazujú jeho tréningové záznamy, príprava sa odvíjala podľa plánu.

Až kým neprišiel 24. február.

Povinnosť voči vlasti

Zo športovca sa v priebehu pár hodín stal vojak, ktorý bezprostredne pred odchodom na front poskytol rozhovor pre nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung, noviny ho publikovali v nedeľu. Tkačuk v ňom takticky neprezradí svoju polohu, no prizná, že sám nevie, kam presne ho pošlú. Vie len to, že by mal ísť do prvej línie.

Svoju dilemu aj situáciu, v ktorej sa nachádza, 36-ročný športovec opisuje

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Peter Kalenský je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Behanie

Iné podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Vojna na Ukrajine

Výklus

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie