Má Ukrajina reálnu šancu na vstup do EÚ, a ak áno, tak kedy?

Slovensko na pôde EÚ tlačí na „špeciálny prístup“ pre Ukrajinu. Nejde pritom o zrýchlenie rokovaní o regulárnom členstve, je to skôr nový model, ako Ukrajinu dostať bližšie k Únii.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Ukrajina sa ešte nikdy nepriblížila k Európskej únii tak veľmi a tak rýchlo, ako za posledných dvadsaťštyri hodín. Teda v čase, keď ruské okupačné vojská bombardujú ukrajinské mestá vrátane civilných štvrtí a keď režim Vladimira Putina otvorene hovorí, že jeho cieľom je zvrhnúť legálne zvolenú ukrajinskú vládnu reprezentáciu.
Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok oficiálne podpísal žiadosť o členstvo Ukrajiny v Únii. O pár hodín nato prezidenti ôsmich krajín EÚ vrátane hlavy slovenského štátu, Zuzany Čaputovej, vyzvali krajiny Únie, aby okamžite udelili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny a začali prístupové rokovania. Neskôr sa pridalo aj Maďarsko.
A ešte v ten istý deň bol do Európskeho parlamentu doručený návrh rozsiahleho uznesenia, ktorý okrem odsúdenia ruskej agresie obsahuje aj bod 34, ktorý znie: „Európsky parlament vyzýva inštitúcie EÚ, aby sa usilovali o udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine.“ Za uznesenie hlasovalo 637 zo 705 europoslancov.
Lenže čo to reálne znamená? Mohla by sa Ukrajina naozaj stať členom EÚ? Ako rýchlo a čo všetko by pre to musela spraviť? Akoby jej to Únia mohla uľahčiť? A ako to ovplyvní vojna?
Video: Zelenskyj žiada EÚ o prijatie Ukrajiny (s titulkami)
Zelenskyj naživo v europarlamente
Zelenskyj sa v utorok 1. marca na diaľku pripojil počas mimoriadneho zasadnutia Európskeho parlamentu, aby sa prihovoril europoslancom. Povedal, že Ukrajina platí obrovskú cenu