Denník N

Má Ukrajina reálnu šancu na vstup do EÚ, a ak áno, tak kedy?

Prezident Zelenskyj a prezidentka Čaputová na návšteve v Bratislave v septembri 2020. Foto - TASR
Prezident Zelenskyj a prezidentka Čaputová na návšteve v Bratislave v septembri 2020. Foto – TASR

Slovensko na pôde EÚ tlačí na „špeciálny prístup“ pre Ukrajinu. Nejde pritom o zrýchlenie rokovaní o regulárnom členstve, je to skôr nový model, ako Ukrajinu dostať bližšie k Únii.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ukrajina sa ešte nikdy nepriblížila k Európskej únii tak veľmi a tak rýchlo, ako za posledných dvadsaťštyri hodín. Teda v čase, keď ruské okupačné vojská bombardujú ukrajinské mestá vrátane civilných štvrtí a keď režim Vladimira Putina otvorene hovorí, že jeho cieľom je zvrhnúť legálne zvolenú ukrajinskú vládnu reprezentáciu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok oficiálne podpísal žiadosť o členstvo Ukrajiny v Únii. O pár hodín nato prezidenti ôsmich krajín EÚ vrátane hlavy slovenského štátu, Zuzany Čaputovej, vyzvali krajiny Únie, aby okamžite udelili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny a začali prístupové rokovania. Neskôr sa pridalo aj Maďarsko.

A ešte v ten istý deň bol do Európskeho parlamentu doručený návrh rozsiahleho uznesenia, ktorý okrem odsúdenia ruskej agresie obsahuje aj bod 34, ktorý znie: „Európsky parlament vyzýva inštitúcie EÚ, aby sa usilovali o udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine.“ Za uznesenie hlasovalo 637 zo 705 europoslancov.

Lenže čo to reálne znamená? Mohla by sa Ukrajina naozaj stať členom EÚ? Ako rýchlo a čo všetko by pre to musela spraviť? Akoby jej to Únia mohla uľahčiť? A ako to ovplyvní vojna?

Video: Zelenskyj žiada EÚ o prijatie Ukrajiny (s titulkami)

Zelenskyj naživo v europarlamente

Zelenskyj sa v utorok 1. marca na diaľku pripojil počas mimoriadneho zasadnutia Európskeho parlamentu, aby sa prihovoril europoslancom. Povedal, že Ukrajina platí obrovskú cenu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Zuzana Čaputová

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie