Denník N

Cítili sme, že raz príde veľká vojna, a mali sme potrebu utopiť emócie v práci, vravia ukrajinskí ilustrátori

Ilustrácia z románu Zbohom zbraniam © Art Studio Agrafka
Ilustrácia z románu Zbohom zbraniam © Art Studio Agrafka

Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv tvoria medzinárodne známe Art Studio Agrafka. Vytvorili autorskú knihu s názvom Vojna, ktorá zmenila Rondo a ilustrovali Hemingwayov román Zbohom zbraniam. Práve tieto ilustrácie poskytli pre špeciálne vydanie Denníka N.

[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]

Rovnako ako mnohí iní Ukrajinci aj oni sú dnes veľmi odhodlaní. Vojna sa stala ich témou už v roku 2014, keď Rusi napadli Ukrajinu, a keďže sú umelci, spracovali to do autorskej knihy Vojna, ktorá zmenila Rondo.

Ilustrátori a grafickí dizajnéri Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv tvoria medzinárodne známe Art Studio Agrafka. V roku 2018 ilustrovali ukrajinské vydanie jedného z najznámejších protivojnových diel Zbohom zbraniam od Heming­waya. Keď sme sa s nimi tento týždeň skontaktovali, okrem rozhovoru súhlasili aj s tým, že práve ilustrácie z tohto románu sa najviac hodia do novín k článkom o situácii na Ukrajine.

Svoje diela dali k dispozícii Denníku N s jedinou podmienkou – aby sme honorár venovali niektorej z organizácií na podporu Ukrajiny.

Pred a po vojne

„Radi pracujeme s klasickou literatúrou a hľadáme pre ňu novú vizuálnu interpretáciu, hľadáme nové vizuálne naratívy pre slávne príbehy. Heming­wayova kniha je pre nás skutočne dôležitá. Prvýkrát vyšla v roku 1929 a je to príbeh z prvej svetovej vojny, ale zdá sa, že je napísaný dnes. Priateľstvo a láska, zúfalstvo a nádej, utrpenie a osud – je tam všetko, čo cítime počas vojny v našej krajine,“ hovoria Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv.

Román Zbohom zbraniam si vybrali sami, keď ich oslovilo vydavateľstvo Lion Publishing House. Je to totiž

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Vojna na Ukrajine

Kultúra

Teraz najčítanejšie