Denník N

Preháňanie, odmietanie, strašenie. Chyby v argumentačnom boji o utečencoch

Na oboch stranách debaty o utečeneckej kríze sa objavujú nepresnosti.

Autori pracujú v Inštitúte SGI na projekte Demagog.SK

Demagog.SK overil faktickú presnosť základných argumentov, ktoré v poslednom období odzneli vo verejnom priestore v súvislosti s utečeneckou krízou v Európe. Nereprezentujú konkrétnych politikov, novinárov či iné osoby vo verejnom priestore, ale treba ich skôr vnímať ako argumenty objavujúce sa v súčasnom diskurze na Slovensku.

V spolupráci s Demagog.CZ budeme pokračovať v monitorovaní a overovaní najčastejších faktických argumentov v rámci tejto témy. Cieľom tohto projektu je poukázať na faktický základ argumentov a predovšetkým poukázať na tie, ktoré sú fakticky nepresné. Uvedomujeme si však, že nielen faktická presnosť, ale aj aj hodnotové preferencie a uskutočniteľnosť jednotlivých návrhov sú dôležitými kritériami pri posudzovaní pozícií.

Preháňanie

Často používaným argumentom je tvrdenie, že k utečencom sa správajú štátne orgány niektorých krajín ako nacisti počas holokaustu. Je pravdou, že niektoré kroky mohli pripomínať postupy počas druhej svetovej vojny – ako napríklad preprava autobusmi s nejasnými informáciami o cieli cesty v Maďarsku alebo označenie utečencov pomocou značiek na ruky v Česku. Je však evidentné, že podstata týchto krokov sa ani zďaleka nepribližuje konečnému cieľu nacistov, teda systematickému vyvražďovaniu alebo ich zneužívaniu ako pracovnej sily v táboroch.

Známym argumentom, ktorý často používa predseda vlády Robert Fico, je, že ľudia, ktorí prichádzajú do Európy v súčasnej vlne, sú väčšinou ekonomickí migranti, a nie utečenci. Tento výrok premiér používa aj napriek tomu, že bol vyvrátený aj v The Economist.

Ten vyčíslil, že 75 percent príchodzích do Talianska a 81 percent prichádzajúcich do Grécka pochádza z krajín, ktoré väčšinou získavajú azyl. Okrem toho aj komisár OSN pre migráciu Guterres uviedol, že podstatne viac než polovica ľudí pochádza z krajín, v ktorých prebieha ozbrojený konflikt. Títo ľudia utekajú z dôvodov, ktoré ich predurčujú na získanie statusu utečenca.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie