Denník N

Najväčšia utečenecká vlna z Ukrajiny ešte len príde, hovoria na hranici zástupcovia Človeka v ohrození a Člověka v tísni

Preplnená železničná stanica. Foto N - Vladimír Šimíček
Preplnená železničná stanica. Foto N – Vladimír Šimíček

Mimovládka Človek v ohrození vyzbierala už viac ako 1,2 milióna eur, Slovensko zažíva najväčšiu vlnu solidarity v moderných dejinách.

Šéfovia humanitárnych sekcií Marián Cehelník zo slovenského Človeka v ohrození a jeho kolega Marek Štýs z českého Člověka v tísni upozorňujú, že najväčšie martýrium a exodus nastanú až po vypuknutí ťažkých bojov. Pôjde o milióny utečencov.

Rozprávajú aj o tom,

  • ako vypravili pomoc pre ukrajinské nemocnice, ktoré kolabujú,
  • že na ukrajinskej strane hranice chýbajú zateplené stany a že tam pomoc vozia vďaka neformálnej dohode s colníkmi,
  • či ako museli evakuovať 120-členný tím z Donbasu.

Čomu všetkému sa tu na hranici venujete v súvislosti s pomocou Ukrajine?

Marián Cehelník: Snažíme sa organizovať pomoc na našej strane hranice. Najmä sa však snažíme pomáhať na opačnej, ukrajinskej strane, kde je situácia rádovo ťažšia. Ľudia sa tam omnoho dlhšie zdržia v radoch, v mrazoch. Naopak, na slovenskej strane zvyčajne v priebehu pár minút odchádzajú do tepla a bezpečia.

Starostovia našich prihraničných obcí vyzvali organizovať humanitárnu pomoc na ukrajinskej strane. Do akej miery sa vám to darí? V Ubli som videl, že v pondelok vaša organizácia ako prvá sprevádzkovala na ukrajinskej strane zateplený stan a mobilné toalety. Stalo sa tak na piaty deň masívneho exodu.

Marián Cehelník: Zatiaľ funguje naša spolupráca s colníkmi viac-menej na neformálnej úrovni,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie