Denník N

Minister Lengvarský: Stotisíc utečencov zdravotníctvu nespôsobí problémy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zvládneme odchod u nás pôsobiacich lekárov z Ukrajiny, zatiaľ ich je 40. Ak by odišli všetci, museli by sme to riešiť, vraví Vladimír Lengvarský.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) hovorí v rozhovore o tom:

 • či si treba kúpiť lieky do zásoby,
 • či slovenské zdravotníctvo zvládne odchod ukrajinských zdravotníkov,
 • ale aj o tom, prečo sa na hraniciach plošne netestuje a
 • či stíhame vyčerpať peniaze na stavbu a rekonštrukciu nemocníc.

Okrem toho, že ste minister zdravotníctva, ste aj generál a boli ste okrem iného aj na misiách v Iraku či Afganistane. Ako vnímate, čo sa deje na Ukrajine?

Spravodajské informácie, ktoré sme si vypočuli na bezpečnostných radách, hovorili, že riziko je pomerne vysoké, ale asi nik z nás nerátal s tým, že sa to naozaj stane. Je to prekvapenie a zároveň výzva pre všetky bezpečnostné zložky, aby sa z toho poučili. A aj na Slovensku sme prijímali také opatrenia a správali sa k bezpečnostnému segmentu, vrátane bezpečnostných síl, trošku inak. Lebo vojna je tu reálne veľmi blízko. A bohužiaľ aj riziko, dúfam že s veľmi minimálnou pravdepodobnosťou, že to môže preskočiť aj k nám. Aj pohľad spoločnosti na to sa zmenil.

Ako inak by sme sa mali správať k bezpečnostným zložkám?

Modernizačné projekty rôzneho typu mali byť urobené už dávno. Dlhodobo sme neplnili záväzky percenta z rozpočtu na prevádzku a vyzbrojovanie. Dochádzalo k redukcii ozbrojených síl a k znižovaniu kvality výzbroje. Nedodržiavali sme záväzky NATO – dve percentá HDP, ale ani spôsobilosti, ktoré sme sa zaviazali budovať. V tejto chvíli je asi mnohým ľuďom jasné, že NATO nedáva krajinám úlohy pre potešenie, ale preto, že sa niekto vážne zaoberá reálnymi pomermi síl, a krajiny, ktoré sa k niečomu zaviazali, by to mali dodržiavať.

Neuvažujete v súčasnosti o odchode z funkcie ministra a o návrate do armádnych funkcií?

Nik ma zatiaľ nevolal. Teraz to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  V redakcii

  Vladimír Lengvarský

  Vojna na Ukrajine

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie