Denník N

Ruská ambasáda je pobúrená pomaľovaním Slavína. Korčokovo ministerstvo reaguje: To vy pošliapavate pamiatku padlých

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Pevne verím, že polícia týchto ľudí vypátra a bude na nich dozerať, keď to budú čistiť, povedal predseda parlamentu Boris Kollár.

Na siedmy deň vojny na Ukrajine niekto pomaľoval ukrajinskými farbami bratislavský Slavín, najväčší vojnový pamätník v strednej Európe, ktorý vďaka svojej polohe a výške 52 metrov patrí medzi dominanty mesta.

Na Slavíne je pochovaných 6845 vojakov sovietskej armády padlých pri oslobodzovaní Bratislavy počas druhej svetovej vojny. Sú tam ruskí, ale aj ukrajinskí či bieloruskí vojaci.

Vo štvrtok ráno neznámy páchateľ natrel schody, stĺpy aj priestor pred pamätníkom modrou a žltou farbou.

Polícia upozornila, že pamätník podľa ustanovení Trestného zákona „požíva ochranu podľa osobitného predpisu“, a začala trestné stíhanie.

Pamätník je národnou kultúrnou pamiatkou a len pred rokom a pol Bratislava začala s jeho rekonštrukciou za dva milióny eur.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ruská ambasáda je pobúrená. Korčok: To vy pošliapavate pamiatku padlých

Na pomaľovanie Slavína zareagovalo veľvyslanectvo Ruskej federácie, ktoré hovorí o „znesvätení pamätníka sovietskych vojakov osloboditeľov“ a žiada obnoviť pamätník do pôvodnej podoby.

Ministerstvo zahraničných vecí reagovalo najmä na slová ruskej ambasády o „znesvätení“ tvrdo – odkazuje Rusku, že útokom na Ukrajinu „pošliapava aj pamiatku Ukrajincov, ktorí bok po boku s Rusmi bojovali za slobodu v roku 1945“.

„Ruské veľvyslanectvo v Bratislave zároveň žiadame,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie