Denník N

Voľby 2023

Smer
25,51 %
Hlas
17,89 %
PS
10,79 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,69 %
KDH
7,48 %
SNS
6,14 %
Aliancia
6,07 %
Republika
5,48 %
SaS
3,86 %
Sme rodina
2,70 %
Demokrati
2,24 %
ĽSNS
1,06 %
KSS
0,43 %
Piráti
0,42 %
Modrí
0,29 %
Maďarské fórum
0,18 %
Princíp
0,13 %
Srdce
0,11 %
SOS
0,10 %
My Slovensko
0,09 %
Karma
0,06 %
Vlastenecký blok
0,05 %
Spravodlivosť
0,05 %
SHO
0,05 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 0:20
15,43 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: Ako spoločne premýšľali o vojne na Ukrajine a o budúcnosti sveta historici Snyder a Harari vo výnimočnom rozhovore

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vladimir Putin sa dopustil osudovej chyby, keď začal hovoriť o denacifikácii Ukrajiny, lebo tým napadol morálnu štruktúru povojnovej Európy.

Historici Timothy Snyder a Yuval Noah Harari sú svetoví intelektuáli, ktorých prenikavé postrehy je radosť počúvať a čítať. Dala ich dokopy pre tento rozhovor s názvom Vojna na Ukrajine a budúcnosť sveta ďalšia skvelá historička Anne Applebaumová.

Snyder vysvetľuje príčinu nečakane silnej reakcie Západu na vojnu na Ukrajine fatálnym omylom Vladimira Putina, ktorý nepochopil povojnové dejiny Európy. V okamihu, keď zdôvodňoval útok na Ukrajinu potrebou ju „denacifikovať“, napadol tým v podstate celý Západ. „Keď Putin hovoril o denacifikácii, neuvedomil si, čo tým spôsobí,“ vysvetľuje Snyder.

„Rusko nebojuje len proti Ukrajine, ale aj proti celému naratívu o holokauste, napadol teda morálnu štruktúru povojnovej Európy,” povedal Snyder. A Európania to ihneď pochopili.

Putin, hoci vie po nemecky, napríklad nikdy nepochopil, čo znamená pre Nemcov pojem denacifikácia a ako hlboko je v ich národnom príbehu ukotvené vedomie viny za holokaust. Prvé roky svojho pôsobenia v KGB totiž prežil vo východnom Nemecku, kde komunisti úplne potlačili pocit viny Nemcov za holokaust aj za samotnú vojnu, lebo ju zvalili na západný kapitalizmus a imperializmus – toto už je však názor autora tohto textu, Snyder sa o tom nezmienil.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie