Denník N

Svetový newsfilter: Odklon od Putina je neuveriteľný. Ostali mu len tí najhorší diktátori

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

pred týždňom sme po ruskej invázii písali, že Západ nemá inú možnosť, len tvrdo reagovať. Sankcie naozaj prišli, po prvotnom váhaní sú veľmi tvrdé a ruská ekonomika už teraz trpí. Ďalšie dôsledky sa budú prejavovať s pribúdajúcim časom.

Odpor voči Putinovi je obrovský a jeho režim je v absolútnej izolácii, presahuje politiku či ekonomiku. Prelial sa aj do športu, kultúry či médií. Lídra ako on to môže prinútiť k šialeným rozhodnutiam, no svet nemal na výber. Vinníkom je v tomto prípade ruský prezident a ľudia z jeho okolia, ktorí mu nekladú odpor a hovoria iba to, čo chce počuť.

Popri očakávaných reakciách, medzi ktoré môžeme zaradiť najmä ekonomické sankcie, sa objavilo aj mnoho prekvapivých foriem odporu v iných oblastiach. To najdôležitejšie a najzaujímavejšie sme zhrnuli vo Svetovom newsfiltri.


Európa: Tlak na Putina rastie, jeho to zatiaľ nezaujíma

Po tomto týždni už niet pochýb o tom, že Putinovi sa podarilo zjednotiť Európu. Dokonca ani vláda Viktora Orbána neplánuje blokovať sankcie a odkazuje, že teraz je prvoradá jednota Únie, hoci práve Maďarsko ju v posledných rokoch pravidelne narušovalo.

Na západ od Moskvy mu okrem Bieloruska dvere nezatvára iba Srbsko, ktoré sa nepridalo k sankciám EÚ. Napriek tomu sa zdá, že náklonnosť srbskej vlády k Putinovi má hranice.

Aj Srbsko v OSN zahlasovalo za rezolúciu, ktorá žiada, aby sa ruské vojská okamžite a bez podmienok stiahli z Ukrajiny.

Čo to znamená: Rezolúcia v OSN sa na prvý pohľad môže zdať ako formalita, ale vzhľadom na výsledky je to veľká vec. Málokedy sa na pôde tejto medzinárodnej organizácie podarí dosiahnuť takú mieru jednoty.

Okrem Ruska proti nej hlasovali iba štyri štáty. Spoločne s tým, o aké krajiny ide, to veľa vypovedá o Putinovej totálnej medzinárodnej izolácii.

Na stranu Moskvy sa postavilo iba Bielorusko, Severná Kórea, Eritrea a Sýria. Najhoršie autoritárske režimy a diktátori, ktorí majú na rukách krv svojich vlastných občanov.

Kto je proti nemu: Na diplomatickej úrovni sa to však nekončí. Od Putina sa do istej miery odvrátil aj jeden z posledných ľudí, od ktorých by sme to čakali. Samozrejme, ak nepočítame členov vlády a vedenie armády. A urobil to vcelku provokatívne.

Hovoríme o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie