Denník N

Školský týždeň: Spor o voľbu rektora Univerzity Komenského prišiel aj preto, že štát pretláča zmenu silou

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, podporiť ho môžete tu.

1. Akademický senát na protest proti novele vysokoškolského zákona rozhodol, že voľba rektora Univerzity Komenského sa uskutoční v máji a podľa súčasných pravidiel

Minulý týždeň sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie akademického senátu Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho jediným bodom bol návrh na vyhlásenie voľby kandidáta na rektora univerzity. Zatiaľ čo v predošlých rokoch sa rektorské voľby zakaždým konali v novembri, tie najbližšie sa podľa uznesenia akademického senátu uskutočnia už v máji. Čo je za týmto rozhodnutím a ako sa dá hodnotiť?

Odhlasovanie skoršieho termínu volieb je reakciou na zmeny, ktoré by mala priniesť novela vysokoškolského zákona. Tá by sa tento mesiac mala schvaľovať v parlamente a Univerzita Komenského s ňou radikálne nesúhlasí. Zásadný problém má najmä s tým, že novela zasahuje do samosprávy vysokých škôl. To sa prejavuje tým, že sa plánujú oklieštiť právomoci akademického senátu, ktorý sa skladá výlučne zo zvolených zamestnancov a zamestnankýň a študentov a študentiek danej vysokej školy.

Na druhej strane sa majú posilniť kompetencie správnej rady, v ktorej budú mať rovnaké zastúpenie členky a členovia zvolení akademickým senátom a členky a členovia nominovaní ministrom školstva. Povedané jednoducho, pri riadení vysokých škôl sa oslabí moc ľudí zvnútra vysokej školy a posilní sa postavenie ľudí mimo samotnej vysokej školy, a to vrátane nominantov a nominantiek ministra školstva. O súčasnom návrhu prerozdelenia kompetencií sme viac písali minule.

Tieto zmeny by sa mali dotknúť aj spôsobu voľby rektora vysokej školy. Zatiaľ čo v súčasnosti kandidáta na rektora volí akademický senát, po novom by ho mali voliť akademický senát spoločne so správnou radou. A práve tomu sa chcel akademický senát Univerzity Komenského vyhnúť. Voľby vyhlásil už teraz, aby nového kandidáta na rektora mohol zvoliť podľa súčasných pravidiel, teda bez účasti členov a členiek správnej rady. Ako sme už spomenuli, v minulosti sa voľby konali až na jeseň.

Na prvom mieste treba uviesť, že toto rozhodnutie nie je v rozpore s internými smernicami univerzity,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie