Denník N

Ani my nemôžeme odstúpiť nabok. Do boja proti Rusom sa hlásia aj zakarpatskí Maďari, vraví šéf strany menšinových Maďarov na Ukrajine

Ukrajinskí vojaci. Foto - TASR/AP
Ukrajinskí vojaci. Foto – TASR/AP

Prvý deň vojny sa stal bodom nového začiatku vo vzťahoch medzi Ukrajincami a maďarskou menšinou na Ukrajine, tvrdí predseda politickej strany ukrajinských Maďarov.

Maďarskú verziu nájdete tu. Magyar verzió itt.

Vzťah Maďarov v Zakarpatskej oblasti, ktorí tvoria približne 150-tisícovú komunitu, s vedením lídrov ukrajinskej politiky bol počas uplynulých rokov napätý. Maďarsko blokovalo úsilia Ukrajiny o vstup do NATO, pričom sa odvolávalo na menšinovú politiku Ukrajiny.

Napriek tomu nemôžu teraz Maďari v Zakarpatskej oblasti ustúpiť nabok, myslí si László Zubánics, predseda politickej strany Demokratická únia Maďarov na Ukrajine, podľa ktorého sa vojna stala novým začiatkom vzťahu Maďarov v Zakarpatskej oblasti a Ukrajincov.

Zubánics, ktorý je okrem iného aj vedúci katedry maďarských dejín a európskej integrácie na Užhorodskej národnej univerzite, v rozhovore vraví:

  • či sa proti Rusom prihlásili ako dobrovoľníci aj Maďari,
  • ako funguje verejná správa v Zakarpatskej oblasti,
  • ako vidí úlohu ukrajinského prezidenta Zelenského,
  • čo si myslia v Zakarpatskej oblasti o postoji maďarskej vlády k vojne.

Ako prijali ľudia v Zakarpatskej oblasti vypuknutie vojny?

Reakcie boli zmiešané. Príslušníci staršej generácie ostali doma, nechcú opustiť svoje domovy. Veľká časť mladých už od januára niekde pracuje, v Česku, Nemecku alebo v iných častiach Európy. Po 14. januári, keď sa slávi deň ortodoxného Nového roka, sa všetci zbalili a šli za prácou. Takže teraz sú, vďakabohu, pevným bodom pre tých, ktorí chcú ísť za nimi. Prijmú ich aj zamestnávatelia v zmysle zjednotenia rodiny.

Ako vyzerá zásobovanie v Zakarpatskej oblasti? Je niečo, čoho je nedostatok, či už potravín, alebo hygienických potrieb?

Zásobovanie je ešte zabezpečené. Hlavný problém predstavuje preprava. Spomedzi tých, ktorí doteraz pracovali v zásobovaní, odišli mnohí do zahraničia. Máme málo vodičov kamiónov, respektíve nemôžu prekročiť hranicu pre vojnovú situáciu. Základných potravín však máme zatiaľ dosť, hoci nákupné množstvo bolo obmedzené. Nedá sa kúpiť viac ako dve-tri balenia ryže, cukru či múky, závisí to od konkrétneho obchodu.

Máme dosť zásob aj pre utečencov. Mnohí spomedzi tých, ktorí nešli ďalej do Maďarska, na Slovensko alebo do Rumunska, sa vedia postarať o seba sami, majú dosť financií, nie sú teda odkázaní na stravovanie alebo ubytovanie od samosprávy. V súkromnom sektore sa zaplnili všetky voľné izby, hotely či horské sanatóriá. Všade parkujú autá s cudzou poznávacou značkou.

Ako vyzerá momentálne fungovanie verejnej správy?

Sme pod vojenskou správou, ktorá nahradila doterajšiu civilnú, situáciu sa pokúšajú regulovať prostredníctvom nariadení. V každej komplikovanej situácii sa nájdu ľudia, ktorí chcú pre seba vytĺcť čo najviac profitu. Na niekoľkých miestach boli lúpeže a iné násilné činy. Vojenská vláda oznámila, že toho, koho chytia, okamžite pošlú na front. V každom prípade to má odstrašujúci účinok. Jedným z prvých nariadení bol zákaz predaja alkoholických nápojov. Všade v dedinách hliadkujú policajti.

Ako prebieha vojenská mobilizácia?

Teraz prebieha evidencia tých, ktorí sa na front prihlásili dobrovoľne. Nemôžu ich len tak vypraviť, potrebujú pre nich zabezpečiť zbrane a šatstvo. Ľudia stoja v radoch, nikdy by som si nepomyslel, že sa obyvatelia tak oduševnia a spoja. Ľudia sa usilujú dávať pozor jeden na druhého. Aj u nás v Zakarpatskej oblasti je niekoľko tisíc dobrovoľníkov, podľa mňa ich počet už prekročil aj desaťtisíc.

Časť z nich absolvovala vojenskú službu už v rokoch 2014 a 2015 na východnej hranici, majú teda aj skúsenosti z bojiska. Tí, ktorí ostanú na mieste, budú zaradení do oblastných obranných zložiek. V prípade potreby budú udržiavať poriadok, a ak budú mať dostatočné bojové skúsenosti, budú vykonávať aj úlohy určené pre partizánov, ale dúfajme, že až tam sa nedostaneme.

Funguje logistika počas mobilizácie dobre?

Zatiaľ je všetko zabezpečené, elektrina, plyn, internet. Verejný sektor funguje. Rozdiel je akurát ten, že v prvých dňoch vojny vyšlo nariadenie, podľa ktorého budú vzdelávacie inštitúcie do 13. marca zatvorené. Momentálne neprebieha vyučovanie ani online, všetci sú doma.

Ako komunikuje vojenská správa v obyvateľmi? Majú ľudia dostatok informácií o tom, čo sa deje? Odkiaľ berú informácie?

Prebieha aj informačná vojna. Vláda aj miestne samosprávy sa usilujú filtrovať hoaxy a správy vysielať prostredníctvom chránených médií. Objavuje sa však aj obrovské množstvo hoaxov – žiaľ, aj v maďarčine –, ktorých cieľom je vzbudzovať strach a napádať psychiku. V prvých dňoch bolo zverejnených veľa protichodných informácií a teraz si začínajú všetci uvedomovať, že je to veľmi škodlivé.

Počas prvých dní sa objavila aj správa o tom, že Maďari organizujú referendum, aby sa odtrhli od Ukrajiny. Úspešne sme to vyvrátili. Bolo to mimoriadne vážne tvrdenie, no ešte stále to prebieha. Vyskytujú sa menšie či väčšie provokácie, no tie sa pokúšajú riešiť štátne orgány. Nedávno som mal krátku prednášku pre svojich študentov o tom, aby sa pokúsili vyhnúť šíreniu proruských informácií, pretože sa to neskončí dobre. Oni ešte nechápu, čo zdieľajú, no orgány veľmi pozorne sledujú rôzne sociálne siete, kde sa snažia filtrovať informácie.

László Zubánics. Foto – Demokratická únia Maďarov na Ukrajine

V bojoch padli aj Maďari zo Zakarpatskej oblasti. Ako prijali tieto správy miestni obyvatelia?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie