Denník N

Udržme si chladnú hlavu, inak nám bude horúco. Čo teraz hrozí nám a čoho by sa mal báť Putin?

Putin potápač. Foto – kremlin.ru
Putin potápač. Foto – kremlin.ru

Je možné poraziť agresívne Rusko tvrdými sankciami? A na čo musí Putin dávať pozor, kým vrhá veľkú silu na Ukrajinu?

Vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou alebo priamy plný zásah NATO (čo by bolo buď hneď, alebo časom nevyhnutné tiež) by znamenali vojnu s jadrovým Ruskom.

Lídri Aliancie a ich členských krajín vysvetľujú, že bezletovú zónu je nutné vynucovať, čo znamená zostreľovať ruské, prípadne bieloruské lietadlá, helikoptéry a rakety.

Lietať nad Ukrajinou znamená byť terčom ruských síl z ukrajinského, ruského aj bieloruského územia. Aby ste tým terčom neboli, musíte zničiť protivzdušné sily, ktoré na vás útočia – a tie sú aj v Rusku, na zemi aj vo vzduchu (a aj na mori)…

Video: Zelenskyj: Zostávam v Kyjeve. Na Bankovej ulici. Nikam neodchádzam (s titulkami)

Putinovi sa podarilo vydesiť časť sveta hrozbou použitia jadrových zbraní. Odhliadnime od toho, nakoľko je tá hrozba reálna a nakoľko ide o strašenie. Nie sú to iba jadrové zbrane. A nakoniec aj samotný chaos je zbraňou.

Reakcia západných spoločností a vlád (napríklad aj Japonska a Južnej Kórey) je bezprecedentne silná a odhodlaná, s pokračujúcou vojnou však príde únava. A únava príde aj pri brániacich sa Ukrajincov – čomu sa nedá čudovať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie