Denník N

Bratislava víta utečencov na stanici informačným pultom, občerstvením aj možnosťou ubytovania. Keď ich bude viac, bez štátu to nezvládne

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Bratislava pripravuje aj veľkokapacitné centrum v priestoroch bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici.

„Pomoc a informácie pre ľudí z Ukrajiny“ – píše sa na informačnej tabuli v hale bratislavskej hlavnej stanice. Je krátko pred štvrtou popoludní a do Bratislavy práve prišiel rýchlik z Košíc.

Z nástupišťa sa hrnú do hlavnej budovy stovky cestujúcich, medzi nimi desiatky ľudí, ktorí ušli pred vojnou na Ukrajine.

V hale na nich čaká veľký informačný pult. Zriadil ho bratislavský magistrát spoločne s dobrovoľníkmi. Pri troch spojených stoloch sa striedajú tlmočníci a koordinátori mesta, aby utečencov čo najrýchlejšie informovali alebo im pomohli inak, napríklad s vybavením ubytovania.

Pred pultom je rušno, ale netvoria sa dlhé rady. Staršej žene s barlou dobrovoľník prisunie plastovú stoličku, aby si sadla, kým jej príbuzné zistia, čo potrebujú. Vedľa nej je plátenná taška s osobnými vecami a prepravka s mačkou. Podobne ako iní utekajúci pred vojnou dostanú od dobrovoľníkov bagety, fľašku vody a respirátory.

Foto N – Tomáš Benedikovič

600 až 800 ľudí denne

Z východu prichádza do Bratislavy denne 13 vlakov, každý z nich privezie desiatky utečencov. Mnohí ďalší prídu autobusmi. Podľa bratislavského magistrátu prichádza z východného Slovenska do hlavného mesta každý deň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie