Denník N

Zelenskyj neodchádza, no musí rátať aj s tým najhorším. Vládnuť by mohol aj z exilu

Zelenskyj vo svojej kancelárii v Kyjeve. Foto - TASR/AP
Zelenskyj vo svojej kancelárii v Kyjeve. Foto – TASR/AP

Situácia v Kyjeve sa v uplynulých dňoch veľmi nezmenila. Volodymyr Zelenskyj ostáva v hlavnom meste a ruskému režimu odkazuje, že Ukrajina sa nevzdá. Ruská armáda sa medzičasom preskupuje a pripravuje na obliehanie mesta.

Scenár rýchleho pádu hlavného mesta a ukrajinskej vlády sa Putinovi nepodarilo naplniť, a tak sa Ukrajinci pripravujú na dlhé a ťažké boje o Kyjev. Veria, že mesto udržia, no vedia aj to, že si musia pripravovať záložný plán.

Tým plánom je exilová vláda, ktorá by aj po páde hlavného mesta mohla riadiť obranu krajiny. Aspoň na diaľku, napríklad z Ľvova alebo Varšavy.

„Zelenskyj dáva najavo, že neodchádza z Kyjeva, ale musí si uvedomovať, že ak by došlo na najhoršie, jeho únik by bol dôležitejší ako to, aby v meste položil svoj život. Politická kontinuita je kľúčová a vedia to nielen Ukrajinci, ale aj ich západní spojenci,“ vraví analytik Pavel Havlíček.

Malo by to zmysel?

Ukrajinská vláda sa zatiaľ nedostala do tejto situácie, a hoci sa už Zelenského niekoľkokrát pokúsili zabiť, Rusom v pondelok ukázal, že je priamo vo svojej kancelárii v Kyjeve. Poslal im ďalší odkaz, že z mesta neplánuje odísť. „Som v Kyjeve. Môj tím je so mnou,“ povedal.

Na pozadí jeho verejných prejavov však prebiehajú diskusie o alternatívnych plánoch. Ako píše denník New York Times: západní spojenci Ukrajiny sa chcú uistiť, že aj vtedy, ak sa Rusku podarí dosadiť do Kyjeva bábkovú vládu, niekde stále bude sedieť legitímny líder, ktorého budú môcť podporovať.

Tak sa zmenší aj šanca, že vláda dosadená Putinom by mohla získať legitimitu.

„Je to plán B až C. Zelenskyj chce

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie