Denník N

Putin na začiatku vojny vychádzal zo štyroch domnienok. Všetky boli chybné, vraví šéf CIA

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Putinov plán invázie nebol najlepší a ruská armáda má problémy s morálkou a logistikou, no Ukrajinu čaká niekoľko „škaredých týždňov“. Predpovedajú to americké tajné služby. Ich vedenie v utorok v kongrese vypovedalo takmer tri hodiny. Väčšia časť ich odpovedí bola verejná.

Nehovorili len o vojne na Ukrajine, kongresmani z výboru pre spravodajské služby sa ich pýtali aj na Irán, Čínu a kybernetické útoky.

Väčšina otázok však logicky smerovala k ruskej invázii. Zhrnuli sme to najdôležitejšie a najzaujímavejšie, čo povedali šéfovia a šéfka najvplyvnejších amerických spravodajských služieb.

Z čoho vychádzal Putin pri plánovaní invázie

Dnes už prakticky nikto nespochybňuje, že ruskej armáde sa na Ukrajine nedarí tak, ako očakávala. Útok nejde podľa plánu a Moskvu prekvapila tvrdá reakcia Západu, ktorý sa dokázal zjednotiť a uvaliť na Rusko sankcie.

To všetko sú známe fakty. Americké tajné služby to potvrdzujú a zároveň nečakajú, že by Putin ustúpil. Vojnu začal s predstavou, že rýchlo dobyje Kyjev, a teraz je frustrovaný a nahnevaný.

Riaditeľ CIA William Burns tvrdí, že si za to môže sám, pretože na začiatku invázie vychádzal z niekoľkých domnienok, ktoré sa časom ukázali ako chybné. Po prvé, myslel si, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie