Denník N

Ukrajinská vedkyňa z SAV zorganizovala zbierku pre utečencov: Neviem, či by mama odišla bez otca, ak sa situácia v Ľvove zhorší

Ukrajinská vedkyňa Anastasiia Stepura pôsobí na Oddelení kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV. Foto – Martin Bystriansky/SAV
Ukrajinská vedkyňa Anastasiia Stepura pôsobí na Oddelení kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV. Foto – Martin Bystriansky/SAV

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ukrajinská vedkyňa Anastasiia Stepura iniciovala a organizovala materiálnu zbierku pre utečencov z Ukrajiny. Zapojilo sa do nej viac než 80 darcov zo 14 organizácií SAV.

Vedkyňa pochádza z Ľvova na západe Ukrajiny. Momentálne pôsobí ako doktorandka na Oddelení kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV, v. v. i., kam nastúpila v roku 2019.

V Ľvove žije jej sestra, rodičia a starí rodičia. Mesto je jedným z hlavných dopravných uzlov Ukrajiny a cez ľvovskú vlakovú stanicu dnes prechádzajú desaťtisíce ľudí.

„Moja rodina je zatiaľ v bezpečí, ale už aj v Ľvove znejú sirény a panuje napätie. V meste je veľa utečencov,“ vraví doktorandka.

Denník N sa s ňou zhováral nielen o aktuálnej situácii na Ukrajine, ale aj o jej živote a práci na Slovensku.

Odkiaľ pochádzate?

Z Ľvova na západe Ukrajiny. V meste som sa narodila a vyštudovala gymnázium aj Ľvovskú národnú univerzitu Ivana Franka. Po magistrovi som od predchádzajúcej školiteľky dostala ponuku na štúdium v Bratislave u doktorky Márie Omastovej, vedúcej Oddelenia kompozitných materiálov.

Predtým, než som nastúpila na Ústav polymérov SAV, som istý čas pracovala, čo mi pomohlo zorientovať sa tu. Momentálne som doktorandkou tretieho ročníka.

Kedy ste boli naposledy v Ľvove?

S rodičmi, starými rodičmi a ďalšou rodinou som bola naposledy na Vianoce, ktoré u nás slávime 6. a 7. januára.

Už vtedy ste si mysleli, že sa politická situácia vyvíja zlým smerom?

Boli nejaké správy, ale nemyslela som si, že by mohla byť vojna.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet, Veda

Teraz najčítanejšie