Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Svetový newsfilter: Vojna sa neskončí rýchlo. Návod na to, čo robiť ďalej, ponúka Estónsko

Foto - EP
Foto – EP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

priamo na bojisku v uplynulých dňoch nedošlo k veľkému posunu. Kyjev sa stále drží a boje o veľké mestá na východe Ukrajiny pokračujú. Zlom však prišiel v rozsahu ruskej agresie.

Ak sme si ešte minulý týždeň snažili nahovoriť, že Putin a jeho vojská majú nejaké zábrany (hoci používali termobarické zbrane a útočili na obytné domy), útok na pôrodnicu a detskú nemocnicu v Mariupole to zmenil.

Postoje ruského režimu dotvárajú oficiálne vyjadrenia ľudí, ako je minister zahraničia Lavrov, ktorý tvrdí, že nemocnicu v skutočnosti využívali ukrajinskí nacionalisti. Napriek tomu, že celý svet (okrem tej jeho časti, ktorú Rusko dokáže scenzurovať) videl fotografie zranených žien.

Momentálne to vyzerá tak, že vojna sa tak skoro neskončí a ešte prinesie mnoho nepríjemných chvíľ. A zrejme aj bezprecedentné kroky na všetkých stranách. Tento týždeň sme ich videli hneď niekoľko.

Video: Lavrov: Neplánujeme napadnúť iné krajiny a nenapadli sme ani Ukrajinu (autorka: Martina Koník)


Európa: Vojna sa nekončí, čo ďalej?

Európa sa snaží pomáhať Ukrajine, no stále sa za každú cenu chce vyhnúť tomu, aby Putinovi dala zámienku na rozšírenie vojny do členských štátov EÚ a NATO.

Bezletová zóna zostáva nereálna a mnohých sklamal nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý povedal, že sa nedá zo dňa na deň zastaviť dovoz ropy a plynu z Ruska.

Čo robiť: Návod na to, ako by mala Európa postupovať, tento týždeň ponúkla Kaja Kallasová, premiérka Estónska – krajiny, ktorá si spolu s ďalšími dvoma pobaltskými republikami najviac uvedomuje ruskú hrozbu.

Kallasová nepochybuje o tom, že situácia sa tak skoro nevyrieši. Stratégia, ktorú navrhuje, sa dá zhrnúť do piatich bodov. Prvý a veľmi dôležitý krok je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie