Denník N

Školský týždeň: Chudobné deti v Košiciach sú segregované do niekoľkých základných škôl

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, podporiť ho môžete tu.

1. Chudobné deti v Košiciach sú segregované do niekoľkých základných škôl

minulom vydaní sme sa venovali programovému dokumentu, ktorý pripravuje mesto Bratislava. Jednou z našich kľúčových výhrad bolo, že odporúčania v oblasti vzdelávania neboli predstavené spolu s dôkladnou analýzou. Prednedávnom podobný dokument pripravilo mesto Košice. Súčasťou jeho tvorby bolo aj vypracovanie desiatich tematických analýz, pričom jedna sa týkala aj školstva. Analýzu vypracoval analytik Juraj Čokyna a obsahuje unikátne informácie o základných školách v Košiciach. Pozrime sa na najzaujímavejšie zistenia o košických základných školách.

Analýza mapuje situáciu počas štyroch školských rokov (2016/2017 až 2019/2020). Počas tohto obdobia jedna súkromná škola vznikla a jedna zanikla. V súčasnosti je teda v Košiciach celkovo 49 základných škôl; 34 z nich zriaďuje mesto, 10 je súkromných, 4 cirkevné a jednu zriaďuje Košický samosprávny kraj. V priemere v nich počas jedného školského roka študovalo 18- až 19-tisíc detí. Počas sledovaných štyroch rokov počet žiakov a žiačok mierne stúpal, na konci sledovaného obdobia základné školy navštevovalo o 818 detí viac ako na začiatku.

Všeobecne sa analýza zamerala najmä na ukazovatele, ktoré sa týkajú rovného prístupu k vzdelávaniu. Pozrela sa napríklad na to, koľko detí predčasne ukončilo školskú dochádzku.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Centrum vzdelávacích analýz je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Rodičovstvo

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie