Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Chceme Ukrajincom pomáhať, len to treba doladiť. Sme totiž iba na začiatku

Vyšné Nemecké. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vyšné Nemecké. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda. 2. Okolo Kyjeva je ticho. Je to predzvesť útoku? 3. Slovanské krvinky, Danko v akcii.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Gemerka zo slovenského krasuSponzorom podcastu je Gemerka – slovenská magnéziovo-kalciová voda s optimálnym pomerom Mg a Ca 1:3


 

Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh

1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda 

Slovensko sa pri pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny dokázalo opäť raz vzoprieť a ukázať svoju pohostinnosť, ktorou sa tak rado a nie vždy oprávnene pýši. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nabehli okrem policajtov, požiarnikov a ďalších štátnych zložiek aj dobrovoľníci. Pomáhajú na hraniciach, navigujú, vypĺňajú tlačivá, zháňajú ubytovanie, lieky, psychologickú pomoc, snažia sa ľudí udržať najedených a v teple.

Okrem toho sa aj potichu, na sociálnych sieťach, medzi sebou sťažujú na nedostatočnú pružnosť a efektívnosť štátu. Môže to byť spôsobené tým, že sú takí sústredení na nejaký parciálny problém, že im chýba nadhľad. Svoje iste robí aj vyčerpanie a aj pocit, že hoci sa nezastavia, ľudí a ich problémov stále pribúda.

Ako to vyzerá v teréne
Lenže naše reportérky a naši reportéri, ktorí s dobrovoľníkmi aj prevažne utečenkami a ich deťmi strávili viac času, takisto vo svojich textoch píšu o tom, že pomáhajúci ľudia by potrebovali viac podpory od štátu aj nejaký fungujúci systém. Ten podľa všetkého ešte nie je celkom dotiahnutý do detailov, čo sa dá aj pochopiť, lebo všetko sa vyvíja a mení a nie sme krajinou zvyknutou na takúto situáciu.

Napokon, problémy majú aj iné krajiny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie