Denník N

Newsfilter: Chceme Ukrajincom pomáhať, len to treba doladiť. Sme totiž iba na začiatku

Vyšné Nemecké. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vyšné Nemecké. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda. 2. Okolo Kyjeva je ticho. Je to predzvesť útoku? 3. Slovanské krvinky, Danko v akcii.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh

1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda 

Slovensko sa pri pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny dokázalo opäť raz vzoprieť a ukázať svoju pohostinnosť, ktorou sa tak rado a nie vždy oprávnene pýši. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nabehli okrem policajtov, požiarnikov a ďalších štátnych zložiek aj dobrovoľníci. Pomáhajú na hraniciach, navigujú, vypĺňajú tlačivá, zháňajú ubytovanie, lieky, psychologickú pomoc, snažia sa ľudí udržať najedených a v teple.

Okrem toho sa aj potichu, na sociálnych sieťach, medzi sebou sťažujú na nedostatočnú pružnosť a efektívnosť štátu. Môže to byť spôsobené tým, že sú takí sústredení na nejaký parciálny problém, že im chýba nadhľad. Svoje iste robí aj vyčerpanie a aj pocit, že hoci sa nezastavia, ľudí a ich problémov stále pribúda.

Ako to vyzerá v teréne
Lenže naše reportérky a naši reportéri, ktorí s dobrovoľníkmi aj prevažne utečenkami a ich deťmi strávili viac času, takisto vo svojich textoch píšu o tom, že pomáhajúci ľudia by potrebovali viac podpory od štátu aj nejaký fungujúci systém. Ten podľa všetkého ešte nie je celkom dotiahnutý do detailov, čo sa dá aj pochopiť, lebo všetko sa vyvíja a mení a nie sme krajinou zvyknutou na takúto situáciu.

Napokon, problémy majú aj iné krajiny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie