Newsfilter: Chceme Ukrajincom pomáhať, len to treba doladiť. Sme totiž iba na začiatku

1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda. 2. Okolo Kyjeva je ticho. Je to predzvesť útoku? 3. Slovanské krvinky, Danko v akcii.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh
1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda
Slovensko sa pri pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny dokázalo opäť raz vzoprieť a ukázať svoju pohostinnosť, ktorou sa tak rado a nie vždy oprávnene pýši. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nabehli okrem policajtov, požiarnikov a ďalších štátnych zložiek aj dobrovoľníci. Pomáhajú na hraniciach, navigujú, vypĺňajú tlačivá, zháňajú ubytovanie, lieky, psychologickú pomoc, snažia sa ľudí udržať najedených a v teple.
Okrem toho sa aj potichu, na sociálnych sieťach, medzi sebou sťažujú na nedostatočnú pružnosť a efektívnosť štátu. Môže to byť spôsobené tým, že sú takí sústredení na nejaký parciálny problém, že im chýba nadhľad. Svoje iste robí aj vyčerpanie a aj pocit, že hoci sa nezastavia, ľudí a ich problémov stále pribúda.
Ako to vyzerá v teréne
Lenže naše reportérky a naši reportéri, ktorí s dobrovoľníkmi aj prevažne utečenkami a ich deťmi strávili viac času, takisto vo svojich textoch píšu o tom, že pomáhajúci ľudia by potrebovali viac podpory od štátu aj nejaký fungujúci systém. Ten podľa všetkého ešte nie je celkom dotiahnutý do detailov, čo sa dá aj pochopiť, lebo všetko sa vyvíja a mení a nie sme krajinou zvyknutou na takúto situáciu.
Napokon, problémy majú aj iné krajiny