Denník N

Newsfilter: Chceme Ukrajincom pomáhať, len to treba doladiť. Sme totiž iba na začiatku

Vyšné Nemecké. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vyšné Nemecké. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda. 2. Okolo Kyjeva je ticho. Je to predzvesť útoku? 3. Slovanské krvinky, Danko v akcii.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vaše nápady na digitálne riešenia podporí digitálny Smart grant od ČSOB Nadácie.

Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh

1. Zatiaľ to nie je humanitárna katastrofa, skôr komunikačná nehoda 

Slovensko sa pri pomoci ľuďom utekajúcim z Ukrajiny dokázalo opäť raz vzoprieť a ukázať svoju pohostinnosť, ktorou sa tak rado a nie vždy oprávnene pýši. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nabehli okrem policajtov, požiarnikov a ďalších štátnych zložiek aj dobrovoľníci. Pomáhajú na hraniciach, navigujú, vypĺňajú tlačivá, zháňajú ubytovanie, lieky, psychologickú pomoc, snažia sa ľudí udržať najedených a v teple.

Okrem toho sa aj potichu, na sociálnych sieťach, medzi sebou sťažujú na nedostatočnú pružnosť a efektívnosť štátu. Môže to byť spôsobené tým, že sú takí sústredení na nejaký parciálny problém, že im chýba nadhľad. Svoje iste robí aj vyčerpanie a aj pocit, že hoci sa nezastavia, ľudí a ich problémov stále pribúda.

Ako to vyzerá v teréne
Lenže naše reportérky a naši reportéri, ktorí s dobrovoľníkmi aj prevažne utečenkami a ich deťmi strávili viac času, takisto vo svojich textoch píšu o tom, že pomáhajúci ľudia by potrebovali viac podpory od štátu aj nejaký fungujúci systém. Ten podľa všetkého ešte nie je celkom dotiahnutý do detailov, čo sa dá aj pochopiť, lebo všetko sa vyvíja a mení a nie sme krajinou zvyknutou na takúto situáciu.

Napokon, problémy majú aj iné krajiny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie