Denník N

Košický newsfilter: Dobrovoľníci pomáhajú, samosprávy pomáhajú, štát spí

Foto Peter Lázár
Foto Peter Lázár

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Prirodzene, aj tento týždeň je väčšina z nich o tom, ako reagujeme na ukrajinskú utečeneckú krízu. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na [email protected]


1. Štát sa dlho iba prizeral na ubytovávanie utečencov

Fyzicky aj emočne vyčerpaní utečenci z Ukrajiny prichádzajú na Slovensko a jedna zo základných vecí, ktorú akútne potrebujú, je ubytovanie. Miesto, kde by sa mohli zložiť a vyspať.

Z mnohých strán však počuť, že poskytovanie ubytovania je veľká improvizácia na kolene, lebo štát sa nechopil role koordinátora, ale necháva to na samosprávy, neziskovky, podnikateľov či bežných ľudí.

Tí po prekročení hraníc vo Vyšnom Nemeckom najskôr narazia na Maltézsku pomoc Slovensko, ktorá tam svoje stánky postavila dva dni po začiatku vojny. Utečencom pomáhajú aj s ubytovaním. „Ale čakáme, aby už do toho vstúpil štát. My nemáme kapacity byť tu nejaký uzol schopný zhromažďovať a distribuovať ubytovanie pre utečencov,“ hovorí Július Brichta, prezident občianskeho združenia.

Na železničnej stanici v Košiciach zabezpečujú ubytovanie dobrovoľníci samosprávneho kraja a gréckokatolíckej eparchie. Tiež sa sťažujú na chýbajúcu koordináciu. Neraz v noci, keď prídu vlaky s utečencami, obvolávajú okolité fary. Veľakrát by si bez pomoci kňazov neporadili.

Mestská časť Staré Mesto zriadila systém pomoci SOS Ukrajina 2022. Vyzývali ľudí na solidaritu s utečencami. Tí zaplavili priestory miestneho úradu všetkým, čo by mohli utečenci potrebovať. Ponúkali aj ubytovanie.

„Haló, vláda, okresný úrad, kde ste? Budíček! Čakáme na vašu okamžitú pomoc!“ písal na facebooku starosta Igor Petrovčik, keď im už logistika pomoci začala prerastať cez hlavu. Dodnes sa mu neozvali.

Niektorí primátori či starostovia na sociálnej sieti takmer žobrú o pomoc, aby ľudia súrne poskytli akékoľvek ubytovanie pre utečencov. Nemajú ich kam poslať, všetko je obsadené. A potom si večer v televíznych správach od ministra obrany Jaroslava Naďa vypočujú, že polovica ubytovacích kapacít štátu je ešte prázdna.

Poriadok do prideľovania ubytovania pre utečencov by mal priniesť interaktívny online rezervačný systém, ktorý v týchto dňoch spúšťa ministerstvo dopravy.

Foto Peter Lazár

2. Poradca premiéra chce pomôcť Ukrajincom s hrivnami

Zdroj: archív E.B.

Z Ukrajiny už pred vojnou ušli vyše dva milióny ľudí. Viac než polovica do Poľska, ale aj Česko je pre utečencov oveľa atraktívnejšie než Slovensko.

Napriek tomu si poradca premiéra Eduarda Hegera pre cezhraničnú spoluprácu nemyslí, že by nás vnímali len ako menej zaujímavú tranzitnú krajinu.

„Musíme vychádzať z údajov, ktoré tu boli ešte pred začatím vojny. Poliaci hovorili, že oficiálne u nich pracuje milión Ukrajincov. Ale neoficiálne je tam ďalší milión. V Česku je to plus-mínus 200-tisíc. U nás do 40-tisíc. Takže utečenci idú primárne za svojimi blízkymi či príbuznými v týchto krajinách,“ hovorí v rozhovore pre Denník N Eduard Buraš, ktorý sedem rokov organizuje Dni Ukrajiny v Košiciach.

Myslí si, že v prvej vlne boli zväčša ľudia, ktorí majú peniaze, mohli si dovoliť cestovať autom. Prichádza však druhá vlna. V nej budú prevažovať utečenci bez finančných zásob a príbuzných v zahraničí. Podľa Buraša mnohí ostanú na Slovensku: „Na milión percent. Ale počty ťažko čo len odhadovať.“

Ukrajincov, ktorí už prišli na Slovensko, trápi, že nevedia, čo s hrivnami. Banky ani zmenárne ich od nich neberú. Poradca premiéra navrhuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie