Denník N

Europoslanec Šimečka po návrate z Ľvova: Ukrajinci sú odhodlaní bojovať, pád Kyjeva ani exilovú vládu si nepripúšťajú

Michal Šimečka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Šimečka. Foto N – Tomáš Benedikovič

V piatok v Ľvove rokovala delegácia z Európskeho parlamentu – išlo o prvú osobnú návštevu vysokopostavených politikov na Ukrajine od začiatku vojny. Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka tvrdí, že pre Ukrajincov to bol dôležitý signál podpory.

Šimečka sa však v Ľvove nestretol s dobrou odozvou na závery štvrtkového rokovania lídrov európskych krajín vo Versailles. Západné krajiny tam boli skeptické voči tomu, aby bol Ukrajine udelený status kandidáta na členstvo v EÚ. „Zaznel jasný signál, že Ukrajina je súčasťou európskej rodiny. Nie je tam však zmienka o kandidátskom statuse, z čoho som aj ja sklamaný,“ hovorí europoslanec v rozhovore.

V Ľvove priamo neprebiehajú boje, ako to tam vyzerá? 

V Ľvove je paradoxná situácia. Ľudia sa snažia žiť normálny život, chodia denne do práce, kaviarne a reštaurácie sú plné. Na druhej strane tam cítiť nervozitu. Je prítomná obava z toho, že kedykoľvek môže prísť bombardovanie. V meste je armáda, checkpointy. Existuje reálna obava, že to môže byť iba otázka dní. Veď napokon noc predtým, než sme pricestovali do Ľvova, bolo ostreľované neďaleké mesto Luck.

Ľvov sa, samozrejme, musí vyrovnať s tým, že je tam vyše 200-tisíc utečencov. Miestni sa snažia organizovať humanitárnu pomoc aj pre zvyšok Ukrajiny. Je vidno, že primátor, pracovníci magistrátu, ale aj dobrovoľníci pracujú 24 hodín denne.

Ako veľmi je Ľvov v ohrození? 

To nikto nevie. Okrem Lucku bol v posledných dňoch ostreľovaný aj Ivano-Frankivsk, takisto na západe Ukrajiny. Je pravda, že najväčšiemu bombardovaniu doteraz čelili skôr Kyjev a východ či juh Ukrajiny. Ale ambície Putina sú imperiálne a nikto nevie, či sa zastaví v strede Ukrajiny, alebo ako ďaleko chce dosiahnuť. A vzhľadom na to, v akom uzavretom svete žije a že je pripravený páchať zverstvá a vojnové zločiny, by som povedal – áno, obava z ohrozenia Ľvova je reálna.

Je Ľvov pripravený prevziať status hlavného mesta, ak by padol Kyjev?

To je predčasná otázka. Zo všetkých rozhovorov bolo zjavné, že ukrajinskí politici, predstavitelia armády, aj bežní Ukrajinci sú ochotní bojovať a nenechať Kyjev padnúť. Odvaha a nezlomná vôľa je veľmi silno prítomná. Takže debaty o tom, že by sa vláda mohla presúvať, teraz ani nie sú namieste. Ich jednoznačným cieľom je ubrániť Ukrajinu a zvíťaziť.

Takže ste sa v Ľvove nerozprávali o tom, že by sa chystal prijať ukrajinskú vládu? 

Nie, o tejto téme sme nehovorili. Ľvov plní inú dôležitú úlohu, a to práve v organizovaní humanitárnej pomoci. Tým, že je blízko k hraniciam, pomáha tým, ktorí utekajú ďalej na Západ.

Prichádza do úvahy aj to, že by EÚ v prípade, že by Rusko obsadilo celé územie Ukrajiny, poskytla zázemie exilovej ukrajinskej vláde? Rokovali ste o tom?

To je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Európska únia

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie