Denník N

Utajovaný spis o atentáte na Mečiara: pred 25 rokmi sa báli štátneho teroru

Vladimír Mečiar, veľký rozprávač príbehov, ktoré sa nepotvrdili. Foto – TASR
Vladimír Mečiar, veľký rozprávač príbehov, ktoré sa nepotvrdili. Foto – TASR

Z Ústavu pamäti národa sme získali spis o vyšetrovaní „prípravy usmrtenia predsedu vlády Mečiara“. V roku 1990 sa policajti obávali štátneho teroru. Na atentátnikov upozornil pochybný kriminálnik. Vyšetrovateľ po rokoch tvrdí, že všetko bolo inak.

Presne pred 25 rokmi založili policajti vyšetrovací spis s dramatickým názvom: „Uznesenie o zahájení trestného stíhania vo veci prípravy trestného činu teroru na území Stredoslovenského kraja (príprava usmrtenia predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara)“. Spis bol prísne tajný. Denník N ho teraz získal z archívu Ústavu pamäti národa. Hoci nie je kompletný, zachytáva atmosféru začiatku 90. rokov, keď Mečiar začínal vo funkcii, jeho obľúbenosť bola na rekordných úrovniach a už vtedy pútal pozornosť vyhláseniami, že mu ide o život.

„Prežil som deväť pokusov o atentát,“ vyratúval pred tromi rokmi už ako dôchodca do televíznej kamery. Práve oslavoval sedemdesiatku a opäť si neodpustil poznámku o ohrození života. Po atentátnikoch na Mečiara začali prvýkrát pátrať 26. októbra 1990 na základe rečí pochybného kriminálnika.

Napojení na vekslákov

Trestné stíhanie začal vyšetrovateľ Vladimír Novakovský z Úradu federálneho ministerstva vnútra pre vyšetrovanie protiústavnej činnosti so sídlom v Prahe. Vychádzal z podkladov banskobystrickej pobočky Úradu na ochranu ústavy a demokracie, podľa ktorej neznáme osoby pripravovali na strednom Slovensku skutok, aký nemal obdobu – chceli zabiť premiéra. „Činia tak v zrejmom úmysle poškodiť ústavné zriadenie,“ konštatoval v uznesení Novakovský.

Policajné vyšetrovanie správy o atentáte nepotvrdilo. foto - ÚPN
Policajné vyšetrovanie správy o atentáte nepotvrdilo. Foto – ÚPN

O necelý mesiac píše riaditeľ 1. odboru Úradu na ochranu ústavy a demokracie Miroslav Kocúr do Bratislavy, že atentátnikov ešte nemajú. „Previerka pôvodného poznatku pokračuje s cieľom tento vyvrátiť alebo potvrdiť.“

Po týždni sa Kocúr opäť ozýva nadriadeným do Bratislavy. Opatrenia smerujú k stotožneniu osoby, ktorá pred oznamovateľom vystupovala pod menom Zeman. Práve Zeman mal hovoriť o atentáte človeku, ktorý to oznámil polícii. „Získané poznatky potvrdzujú, že oznamovateľ má prepojenie na skupinu kriminálne závadových osôb – vekslákov v Prahe,“ uvádza vyšetrovateľ Kocúr. Spomína aj anonym, v ktorom sa neznámy pisateľ vystupujúci ako „Biela légia“ vyhráža atentátom na premiéra. Súvislosť listu s prípadom však nezistili.

Neseriózny dobrodruh

V liste z 11. decembra už Kocúr naznačuje, že z prípadu nemusí nič byť. Prvýkrát spresňuje, o aký zdroj informácií sa opierali, charakterizuje ho ako neseriózneho človeka z prostredia pražských vekslákov.

Opisuje ho ako Róma dobrodružnej povahy s nižšou spoločenskou úrovňou, ktorý sa teraz vyhýba ďalším stretnutiam s ich operatívnym pracovníkom, ktorému o Mečiarovej likvidácii hovoril.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie