Denník N

Aj ja som chcela mať sídliskový život, ale diskotéky mi nechýbali, hovorí Veronika Velez-Zuzulová

Veronika Velez-Zuzulová s knižkou Veronika z paneláku ide dobyť svet. Foto N - Tomáš Benedikovič
Veronika Velez-Zuzulová s knižkou Veronika z paneláku ide dobyť svet. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vydavateľka Jana H. Hoffstädter a Ján Púček napísali príbeh inšpirovaný detstvom a lyžiarskymi začiatkami Veroniky Velez-Zuzulovej. „Potešilo ma to, je to milá pamiatka na obdobie, do ktorého sa rada vraciam,“ hovorí bývalá profesionálna lyžiarka.

O piatej hodine nad ránom sa nezvykne svietiť v mnohých oknách. V jednom z panelákov na bratislavskom sídlisku to však bolo celkom bežné. K najbližšiemu vhodnému lyžiarskemu svahu to bolo z Petržalky smerom na západ tri hodiny cesty, a tak nebol čas vyspávať.

Príbeh Veroniky Velez-Zuzulovej, našej elitnej lyžiarky, je pre fanúšikov lyžovania zrejme známy. Jej otec a tréner Timotej Zuzula založil krátko pred revolúciou prvý súkromný lyžiarsky klub na Slovensku, a keďže o malých lyžiarov a lyžiarky z hlavného mesta nebol v skostnatených štruktúrach záujem, možnosti hľadal na vlastnú päsť za hranicami.

Na svojej škodovke pravidelne vyrážal z Petržalky so skupinou detí, ktoré boli pripravené prekonávať prekážky aj nepohodlie. Medzi nimi bola aj jeho dcéra Veronika. V šestnástich debutovala vo Svetovom pohári a medzi svetovou špičkou ostala dlhých osemnásť rokov.

Kniha, ktorú napísali Jana H. Hoffstädter a Ján Púček s ilustráciami Mateja Ilčíka, sa vracia do obdobia, keď sa toto všetko ešte len začínalo. Keď ráno o piatej zvoní budík, Veronika má štrnásť a do ruksaku jej mama zbalí  chlieb so šunkou. Počúvajúc walkman, na ceste v červenej škodovke ešte len sníva o tom, ako by sa jej o niekoľko mesiacov mohol zmeniť život.

Grafickú podobu dal knihe dizajnér Boris Meluš, kniha vychádza vo vydavateľstve ej. Foto – ej. publishing
Kniha Veronika z paneláku ide dobyť svet, vydavateľstvo ej., 2022. Foto – ej. publishing
Autorom ilustrácií je Matej Ilčík. Foto – ej. publishing
Foto – ej. publishing

Detské priateľstvá a prvé lásky na svahu

„Potešilo ma to,“ hovorí Veronika Velez-Zuzulová na otázku, čo si pomyslela, keď ju vydavateľka Jana H. Hoffstadter oslovila s ponukou na detskú knihu inšpirovanú jej vlastným príbehom.

„Už dlhšie pracujeme na riadnej biografii, a hoci v tomto príbehu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Lyžovanie

Veronika Velez-Zuzulová

Kultúra, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie