Denník N

Ešte raz písmeno Z

Ruská poslankyňa Maria Butinová (druhá zľava) s kolegami pózovala v tričkách s písmenom Z. Zdroj - Instagram/Maria Butinová
Ruská poslankyňa Maria Butinová (druhá zľava) s kolegami pózovala v tričkách s písmenom Z. Zdroj – Instagram/Maria Butinová

Písmeno Z sa, paradoxne, mohlo stať vhodným znakom putinovskej vojnovej propagandy, lebo nič nehovorí, lebo je to náhodný a prázdny znak.

Autor je literárny vedec a prekladateľ

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa špekuluje nad významom písmena Z, ktoré sa objavuje na ruských tankoch a ďalšej vojenskej technike. Akt vojenskej agresie akoby sa vizuálne zhmotnil do písmena, ktorého tvarová expresívnosť pripúšťa neurčitú analógiu s dvojitou runovou sigurniou – znakom hitlerovskej SS –, ale aj s rôznymi ďalšími vizuálnymi znakmi fašizoidných režimov, ako ich poznáme z neonacistických hnutí a z kryptických stvárnení totalitných režimov, napr. vo Veľkom diktátorovi Charlieho Chaplina. Toto významovo neurčité zhmotnenie znaku Putinovmu režimu vyhovuje, lebo zatieňuje iné, neabstraktné obrazy: obrazy ľudských obetí na oboch stranách, zničenú ukrajinskú krajinu i rozbombardované mestá, prúdy utečencov, teda celú krutú fakticitu ruskej vojny. Jediné písmeno, posledné v latinskej abecede, Rusom cudzej, sa zmenilo na logo, ktoré nosia v propagačných proputinovských videonahrávkach na tričkách anonymní figuranti s prázdnymi tvárami a fanatickým leskom v očiach a ako živú kompozíciu ho poslušne vytvárajú na smrť choré ruské deti.

Na propagandistických videách sa neobjavuje písmeno V, ktoré takisto vidieť na záberoch ruskej okupačnej techniky, no ako symbol má na Západe silnú konotáciu politického vzdoru a viery vo víťazstvo. V prípade oboch písmen na ruských tankoch ide v prvom rade o značenie techniky. Ich symbolický význam je druhotný, pridaný, putinovskou propagandou pribásnený, lebo vie, že niečo predsa len potrebuje do chudobného repertoára znakov, ktorými sa usiluje presvedčiť zotročených občanov Ruska o spravodlivosti napadnutia Ukrajiny. Písmeno Z sa, paradoxne, práve preto mohlo stať vhodným znakom putinovskej vojnovej propagandy, lebo nič nehovorí, lebo je to náhodný a prázdny znak.

Prečo prázdny znak oduševňuje časť ruského obyvateľstva?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie