Denník N

tl;dr Ako by mohla vyzerať mierová dohoda Ruska s Ukrajinou?

Ilustračné foto TASR/AP
Ilustračné foto TASR/AP

Na akú najhoršiu dohodu by pristúpili Ukrajinci a na akú Rusi?

Aká je šanca, že sa Rusko s Ukrajinou dohodnú na prímerí? Začiatkom tohto týždňa to bolo „nepravdepodobné“ – šanca je možno 5 % až 20 %, odhadujú v svojom texte Arvid Bell, ktorý prednáša na Harvarde a vedie Negotiation Task Force v centre pre ruské štúdiá, a šéfka programu pre právo a bezpečnosť na Reichmanovej univerzite v Izraeli Dana Wolfová.

A ako by také prímerie mohlo vyzerať? O konkrétnych prebiehajúcich rokovaniach stále veľa nevieme, ale tu je teoretický rámec, ako o ňom uvažovať.

1. Pri každom rokovaní sú kľúčové dva parametre, ktoré má každá z rokujúcich strán. Prvým je prienik medzi „najhoršími dohodami, ktorú sú obe strany ochotné akceptovať“. Ak chcete predať auto za 10- až 12-tisíc eur a niekto chce za auto dať maximálne 10 500 eur, váš prienik možností rokovania (ZOPA – Zone of Possible Agreement) je medzi 10 a 10,5 tisíckami eur. Pri rokovaní o mieri je ZOPA oveľa komplikovanejšia a nemusí ani vôbec existovať. V dnešnej situácii autori štúdie odhadujú, že ZOPA je „extrémne úzka“.

2. Akú najhoršiu dohodu by Putin a Zelenskyj boli ochotní akceptovať, nevieme, ale z doterajších vyjadrení sa napríklad zdá, že Ukrajina nevylučuje pristúpenie na určitý typ neutrality. Najhorší scenár, na ktorý by bola Ukrajina ochotná pristúpiť, by mohol vyzerať napríklad takto: Ukrajina bude súhlasiť s neutralitou, s anektovaním Krymu Ruskom a s nezávislosťou Luhanska a Donecka, a ponechaním ruských „mierotvorcov“ na ich území. Za to sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

tl;dr zo zahraničnej tlače

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie