Denník N

Pri Pobaltí platí rovnaká logika ako pri druhej svetovej vojne. Priveľa vojakov by mohla byť pre NATO pasca, hovorí vojenský analytik

Francúzski vojaci prichádzajú na základňu Amari v Estónsku. Foto - TASR/AP
Francúzski vojaci prichádzajú na základňu Amari v Estónsku. Foto – TASR/AP

Pobaltie je pre NATO veľmi dôležité, pretože hraničí s Ruskom, no zároveň sa o toto územie musí Aliancia starať. „Treba ho brániť a strážiť, pretože je príliš ďaleko od európskeho jadra NATO,“ hovorí český vojenský analytik Lukáš Dyčka, ktorý však nepredpokladá, že by na tieto krajiny Rusko zaútočilo počas vojny na Ukrajine.

„Ukrajina nie je krytá jadrovým dáždnikom USA a ostatných aliančných krajín, jej zraniteľnosť je vyššia než, paradoxne, pri malých a samostatne pomerne bezbranných pobaltských štátoch,“ vysvetľuje.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • prečo pobaltské krajiny neprestali byť Západom;
  • prečo je Kaliningrad pre NATO nebezpečný;
  • prečo je suvalský koridor najväčšou slabinou Aliancie;
  • ako by viedla os ruského útoku v Pobaltí.

Aká je dnes šanca, že by Rusko zaútočilo na tri pobaltské krajiny, ktoré boli do začiatku 90. rokov súčasťou ZSSR?

Na to môžem odpovedať vo dvoch rovinách. Jedna je politicky korektná, ktorú treba k tomu, aby sa udržala súdržnosť Aliancie a podpora pobaltských štátov: tá hrozba existuje a je veľmi relevantná. A tá praktická odpoveď znie, že ak nedôjde k jadrovej vojne, to znamená k výraznej eskalácii nad úroveň, ktorá existuje dnes, Rusko nemá vôbec žiadne schopnosti zaútočiť na pobaltské krajiny. Jeho straty na Ukrajine sú totiž také obrovské, že je nepredstaviteľné, že by bolo schopné rozptyľovať svoju pozornosť čímkoľvek iným, a nota bene útokom na štát NATO.

Môžeme povedať, že Pobaltie je pre Moskvu menej dôležité ako Ukrajina?

Je to región, ktorý má výrazne menej obyvateľov a pre Rusko je ekonomicky menej zaujímavý. Ani zo symbolického hľadiska nie je Pobaltie pre Rusko také dôležité ako Ukrajina. Veľká časť ruskej identity je viazaná skôr k Ukrajine ako k pobaltským krajinám, predovšetkým vzhľadom na históriu a Kyjevskú Rus. Ale to, samozrejme, neznamená, že by Pobaltie pre Moskvu nebolo zaujímavé. Určite je významnejšie ako napríklad Fínsko, Švédsko, Poľsko alebo Slovensko. Skôr by som ich na tej pomyselnej škále zaradil za Ukrajinu a Gruzínsko.

Putin mesiac pre inváziou na Ukrajinu požadoval od Európy, aby sa sily NATO vrátili do stavu pred rokom 1997. Čo to znamená? Pobaltské štáty by neboli členmi NATO alebo by tam napríklad neprebiehalo stráženie vzdušného priestoru spojencami?

Určite by som túto požiadavku nepreceňoval, nič totiž neznamená. Pripomína mi to karlovarské požiadavky sudetských Nemcov v roku 1938, ktorých plánom bolo od československej vlády žiadať nemožné, aby nedošlo k dohode. Zo strany Ruska šlo o to isté a udalosti z posledných troch týždňov to potvrdzujú. Aj Rusi skrátka vedeli, že ide o nezmyselné požiadavky, na ktoré nikto nepristúpi, a oni potom budú mať zámienku zaútočiť na Ukrajinu.

Ak sa ešte vrátime k porovnaniu Pobaltia s Ukrajinou, vyvstáva tam otázka, prečo bolo Rusko ochotné akceptovať vstup týchto krajín do NATO a EÚ v roku 2004 a v prípade Ukrajiny to tak nebolo.

Tak ako som povedal – význam Ukrajiny je zo symbolického hľadiska výrazne väčší, zároveň je to omnoho ľudnatejšia krajina. Žije tam oveľa viac ľudí, ktorí boli Moskve naklonení alebo používali ruský jazyk. Ukrajina má 44 miliónov obyvateľov a celé Pobaltie má 6,5 milióna. Počet ľudí, ktorí sú viazaní na ruský jazyk je neporovnateľný. A za druhé si nemyslím, že Moskva by dnes akceptovala vstup pobaltských krajín do NATO. Došlo k nemu počas obdobia ruskej slabosti. Putin ešte nebol tak pevne pri moci a Moskva nebola taká asertívna. Možno práve vstup Pobaltia do NATO bol posledným klincom do ich ochoty spolupracovať so Západom. Tam sa to možno zlomilo a Moskva nastúpila na cestu konfliktnejších vzťahov, ktorá sa prejavila najskôr v Gruzínsku a neskôr na Ukrajine.

Ako sa pobaltským štátom ako jediným z bývalých sovietskych republík podarilo prikloniť k Západu?

Národy pobaltských krajín mentálne nikdy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie