Denník N

Český týždeň: Česko bojuje za Ukrajincov na medzinárodnej scéne. Doma si však zatiaľ nevie rady

V Kyjeve sa stretli stredoeurópski politici s prezidentom Zelenským. Na snímke český premiér Fiala. Foto - TASR/AP
V Kyjeve sa stretli stredoeurópski politici s prezidentom Zelenským. Na snímke český premiér Fiala. Foto – TASR/AP

Premiér Fiala svojou cestou za Zelenským pritiahol medzinárodnú pozornosť, Česko však nemá dlhodobý plán na pomoc prichádzajúcim Ukrajincom. Respirátor už nie je povinný takmer nikde.

Prinášame pravidelný český newsfilter – zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo sa stalo v Česku za uplynulý týždeň. Udalosti vybral a napísal reportér Kirill Ščeblykin.

1. Ostro sledovaný vlak

Keď koncom minulého roka nastupoval Petr Fiala spolu so svojím kabinetom do funkcie, zdalo sa, že jeho hlavnou náplňou práce bude hasenie domácich problémov – doznievajúcej pandémie covidu, rastu cien energií aj inflácie, ktoré českým domácnostiam osekávali úspory.

Fiala dokonca spočiatku čelil kritike, že sa nedostatočne rýchlo vypravil do Európy, aby sa predstavil, a európskych partnerov nechával pridlho tápať, kto je ten profesor politológie, ktorému sa podarilo poraziť Andreja Babiša.

Po ruskej invázii na Ukrajinu je, pochopiteľne, všetko inak – jeho zahraničná agenda sa stala úplne neprehliadnuteľnou a Fialovi sa podarilo k svojmu pôsobeniu na medzinárodnej scéne pritiahnuť aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Český týždeň

Český newsfilter každý týždeň ponúka prehľad najdôležitejších správ. Zhŕňa Kirill Ščeblykin.

Petr Fiala

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie