Denník N

Košický newsfilter: Čo všetko si dokázali politici odkázať za pár dní, keď mali pomáhať utečencom

Dobrý deň,

čítate Košický newsfilter, ktorý obsahuje výber 10 najdôležitejších správ z Košíc a okolia, upozornenia na zaujímavé texty, tip na zaujímavé miesta od Milana Kolcuna a citát týždňa.

A na konci textu nájdete krátky dotazník, v ktorom sa Vás pýtame, ako ste s newsfiltrom spokojní a ako by sme ho mohli vylepšiť.


1. Ako si samosprávy a štát dva týždne odkazovali, kto čo urobil a neurobil

Premiér Eduard Heger, minister Roman Mikulec a primátor Jaroslav Polaček v humanitárnom centre v Košiciach. Foto – TASR

Samozrejme, je ťažké byť pripravený na situáciu, keď prakticky zo dňa na deň začnú cez hranicu prúdiť tisícky utečencov z Ukrajiny. Manévre verejných orgánov, ktoré sú s tým spojené v Košiciach, však napriek tomu vyvolávajú rozpaky. Zrekapitulujme si len posledné dni:

 • Primátor Jaroslav Polaček varuje pred humanitárnou katastrofou, kritizuje okresný úrad, že nekoná a brzdí pomoc mesta utečencom.
 • Minister vnútra Roman Mikulec odkazuje primátorovi, aby nerobil teátro a paniku, a radí mu, aby o problémoch hovoril na na krízových štáboch a nie na tlačovkách.
 • Starosta Starého Mesta Igor Petrovčik, ktorý zo svojho miestneho úradu urobil sklad pomoci pre utečencov a tony tovaru vozil aj na Ukrajinu, píše na Facebook: Haló, vláda, okresný úrad, kde ste? Budíček! Čakáme na vašu okamžitú pomoc!
 • Prednosta Okresného úradu Košice Martin Seman – zároveň predseda krízového štábu – sa za takmer dva týždne nevyjadril, či štyri tisícky lehátok do mestských telocviční zoženie jeho úrad alebo ich má nakúpiť mesto. V čase, keď dobrovoľníci na stanici miestami nevedia, komu volať, aby našli nocľah pre utečencov.
 • Štát nemá prehľad ani o vlastných ubytovacích kapacitách pre utečencov, ministerstvo dopravy avizuje interaktívny web, ktorý môže zhromaždiť všetky ubytovacie kapacity na jedno miesto, nielen štátne.
 • Napriek tomu košický župan Rastislav Trnka vzápätí ohlasuje vznik vlastného „centrálneho rezervačného systému KSK“ s tým, že sú pripravení ho rozšíriť aj o kapacity iných zariadení či ubytovanie v súkromí.
 • Primátor napokon po pár dňoch spokojne konštatuje, že spolupráca samosprávy so štátom sa začína profesionalizovať, veci začínajú fungovať.
 • Starosta Petrovčik však hovorí úplný opak toho, čo povedal primátor: „Páni a dámy z vlády, kraja, magistrátu, pri všetkej úcte k vám, choďte od toho preč, keď to neviete (nechcete) robiť. Je to veľká hanba pred celým svetom.“
 • Roman Dohovič, splnomocnenec mesta pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny, tvrdí, že Petrovčik preháňa a nedá sa s ním spolupracovať. A jeho vyjadrenia o tom, že v hotspote na Červenej hviezde sa nekúri a utečenci tam mrznú, považuje za klamstvo.
 • Stan pre utečencov pre železničnou stanicou ostal zavretý, lebo zlyhala komunikácia medzi okresným úradom a župou.
 • Petrovčik vyhlasuje, že mestská polícia ho asi na príkaz vedenia mesta nechcela pustiť do hotspotu na kúpalisku Červená hviezda. Poďakoval všetkým za spoluprácu a zastavil dodávku pomoci z ich skladu na miestnom úrade na Červenú hviezdu, ktorú prevádzkuje mesto.

2. Spolupracovník Hlavných správ priznal, že bol ruským špiónom

Košičan Bohuš Garbár písal do konšpiračných Hlavných správ, ktoré patria medzi najsledovanejšie dezinformačné portály a sídlia v jednom z košických panelákov.

Garbára však nikto nepoznal, pretože písal pod rôznymi pseudonymami. Mimoriadne známym – nielen na Slovensku – sa stal až teraz, keď Denník N zverejnil zostrih videí, ktoré urobili slovenské bezpečnostné zložky pri odhaľovaní ruskej špionáže.

Na zázname je vojenský pridelenec na ruskej ambasáde Sergej Solomasov, ktorý verbuje Garbára na spoluprácu pre ruskú rozviedku. Ich stretnutie v parku v roku 2021 bolo zachytené špeciálnou technikou.

„Povedal som v Moskve, že si taký dobrý chlapec, že máš veľa kamarátov – taká slovenská mafia –, a Moskva rozhodla, že budeš taký lovec,“ hovorí Solomasov, agent ruskej spravodajskej služby GRU, na úvod stretnutia s ruským prízvukom, ale po slovensky.

Garbárovi vysvetľoval, že sa má sústrediť na ľudí, ktorí „milujú Rusko a chcú spolupracovať s Ruskom“, a to aj za peniaze. Má záujem o politické informácie: komunikácia medzi krajinami, medzi vnútrom NATO, vnútrom EÚ, Bratislava a iné krajiny.

Spolupracovník Hlavných správ mu aktívne navrhuje, že by sa mohol skamarátiť s ministrom obrany Jaroslavom Naďom tak, že bude predstierať, že je proamerický. Solomasov odmieta. Naď podľa neho určite nebude komunikovať s Ruskom a urobí všetko pre to, aby išiel Garbár do basy a Solomasov naspäť do Moskvy.

Na konci stretnutia sa Solomasov pýta Garbára, koľko teraz potrebuje peňazí. „Koľko môžeš,“ odpovedá Košičan. Rus vytiahne peniaze a povie: „500 pre kamaráta a pre teba 500.“ Garbár si obe bankovky strčí do vreciek svojich krátkych nohavíc. Z videa nie je zrejmé, kto by mal byť ten kamarát.

Garbár (vľavo) si strká do vrecka peniaze, ktoré mu dal Solomasov. Reprofoto – Denník N

Slovensko ešte v pondelok (14. 3.) vyhostilo Solomasova a ďalších dvoch ruských diplomatov. Krajinu mali opustiť do 72 hodín. Vyhosteniu predchádzal zásah NAKA proti viacerým osobám pre podozrenie z vyzvedačstva.

Okrem Garbára, ktorý sa priznal, že pre ruskú spravodajskú službu pracoval asi rok, polícia zadržala aj plukovníka Pavla Bučku. Ten mal Rusom vynášať informácie súvisiace aj s NATO už od roku 2013. Je to bývalý prorektor vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši. Obaja sú obvinení, Bučku stíhajú väzobne.

Garbár bol napojený aj na slovenskú extrémistickú scénu. V rokoch 2015 a 2016 daroval Kotlebovej ĽSNS po 10-tisíc eur.

Róbert Sopko, šéfredaktor Hlavných správ, ktorým po invázii Ruska na Ukrajinu štát zablokoval webovú stránku, vyhlásil, že sa dištancujú od „činnosti občasného nehonorovaného dopisovateľa, ktorý mal spolupracovať s ruskou rozviedkou“. Nikto v redakcii vraj o tom nevedel.


3. Policajt zastrelil kolegu. Vyšetrujú, či nezlyhali jeho nadriadení

Prešovský policajt Martin Turčan

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie