Denník N

Budú aj po útoku Ruska na Ukrajinu hrať niektoré kapely pod červenou hviezdou?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Je zrejmé, že pri slove fašizmus sa hrôzou strasie takmer každý. Urobili sme chybu, že to nie je rovnaké aj pri slove komunizmus.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Umenie vie urobiť veľa pozitívneho, pozri reakcie umeleckej scény na Putinovu vojnu. Vie však podporovať aj desivé rozhodnutia, režimy a ideológie – aj tu, žiaľ, existuje mnoho aktuálnych príkladov. Som zvedavý, či sa skúsenosťou s brutálnou vojnou Ruska proti Ukrajine zmení tolerovanie či dokonca pozitívny vzťah časti umeleckej scény k symbolom komunistickej ideológie. Či červená hviezda, kosák a kladivo a rôzne obskúrne postavy komunistickej histórie budú naďalej súčasťou šatníkov, reklamných predmetov či projekcií kapiel aj po tom, ako pod červenou hviezdou a v podstate z nostalgie za Sovietskym zväzom rozpútal Putin tragédiu u našich susedov. Myslím si totiž, že aj nedôslednosť vo vyrovnávaní sa so zverstvami komunizmu alebo dokonca fetišizácia jeho postáv a symbolov môže za to, že boľševici Putinovho razenia nielenže vládnu mnohým krajinám, ale opäť raz ukazujú svetu svoju brutálnu podstatu.

Nemecko si po vojne prešlo dôslednou sebareflexiou. Šlo o dôležitú vec a našťastie sa rozhodujúca väčšina obyvateľov Nemecka s týmto prístupom naozaj a úprimne stotožnila. Umelecká scéna šla a ide príkladom. Viete si predstaviť sochy Hitlera v nejakom nemeckom meste? Svastiky na pamätníkoch? Populárne kapely otvárajúce koncerty za zvukov nacistickej hymny Horst-Wessel-Lied s hákovým krížom na LED obrazovke a to všetko v mene boja za ľudské práva? Určite sa to deje niekde na okraji, ale tolerovanie vo verejnom priestore je nepredstaviteľné.

Na druhej strane, celý komunistický blok prešiel svojou porážkou s neuveriteľnou nehou k svojej totalitnej podstate. Nič také ako dekomunizácia neprebehlo, už vôbec nie v krajine, odkiaľ sa tento zverský systém rozširoval do celého sveta.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie